طراحی وبسایت

ورود نامیرا به عرصه BMS

شرکت نوین پردازش نامیرا با توجه به نگرش خود و با توجه به دارا بودن تیم فنی و اجرایی توانمند، توانسته حضور پر رنگی در عرصه ساختمان های هوشمند داشته باشد. تیم فنی نامیرا با استفاده از تجربه سابقه داران این عرصه در کنار تخصص آکادمیک نیروهای جوان خود توانسته بهترین بهره وری را در زمینه ساختمان های هوشمند ایجاد کند.

این شرکت با در اختیار داشتن منابع مالی مورد نیاز همواره نیروهای خود را در بهترین سطح علمی و فنی حفظ کرده است. نامیرا به واسطه همکاری با شرکت های معتبری مانند شرکت بتن سوله خراسان و شرکت ساختمانی دیانا توانسته نیروهای جوان خود را در زمینه عملی بسنجد که خوشبختانه نتیجه قابل قبولی را مشاهده کرده است.

همچنین ارتباطات تنگاتنگ با ارگان های مختلف مانند شهرداری مشهد، شهرداری تهران، شورای شهر مشهد و … باعث شده است تا نامیرا بتواند در پروژه های عظیم پتانسیل همکاری و در نتیجه درآمدزایی گزاف را دارا باشد.

 

BMS چیست؟

“BMS” یا Building management system که در فارسی آن را مدیریت هوشمند ساختمان ترجمه کرده اند به مجموعه سخت افزارها ونرم افزارهایی اطلاق میشود که به منظور مانیتورینگ و کنترل یکپارچه قسمتهای مهم وحياتی درساختمان نصب ميشوند.

وظيفه این مجموعه، پایش مداوم بخش های مختلف ساختمان و اعمال فرامين به آنها به نحویست که عملکرد اجزاء مختلف ساختمان متعادل با یکدیگرودرشرایط بهينه وباهدف کاهش مصارف ناخواسته وتخصيص منابع انرژی فقط به فضاهای در حين بهره برداری باشد.

BMS میيتواند در برگيرنده تمام سرویس های الکتریکی , مکانيکی , و حفاظتی ساختمان باشد. این سرویس ها شامل گرمایش، سرمایش، تهویه مطبوع، آسانسور، نيروگاه برق اضطراری، پله برقی، کنترل روشنایی، دوربين مدار بسته، اعلام و اطفای حریق، کنترل تردد و … هستند.

 

برخی از اهداف سيستم مدیریت هوشمند ساختمان:

 • ایجاد محيطی مطلوب برای افراد حاضر در ساختمان
 • استفاده بهينه از تجهيزات و افزایش عمر مفيد آنها
 • ارائه سيستم کنترلی با قابليت برنامه ریزی زمانی عملکرد
 • کاهش چشمگير هزینه های مربوط به نگهداری و بهينه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی
 • عدم نياز به پيمانکار دائمی ساختمان
 • امکان مانيتورینگ و کنترل تمامی نقاط تحت کنترل از طریق یک PC و یا اینترنت
 • با توجه به یکپارچه سازی ساختمان ، تمام تجهيزات بصورت هماهنگ کارکرده و امکان تداخل و بروز مشکلات ناشی از عدم هماهنگی از بين می رود
 • امکان گرفتن گزارش های آماری از تمامی تجهيزات و عملکرد آنها به منظور بهينه سازی مصرف و عملکرد
 • وظایفسيستم مدیریت هوشمند ساختمان BMS
 • سيستمهای روشنایی.
 • فنها و تأسيسات سرمایش و گرمایش.
 • سيستمهای کنترل تردد.
 • سيستمهای نظارت تصویری.
 • تجهيزات اندازه گيری و ميترها.
 • سيستمهای اعلام حریق.
 • سيستمهای امنيتی و حفاظت پيرامونی.
 • آسانسورها.

 

به طور معمول از BMS در اکثر ساختمانها برای کنترل تأسيسات گرمایش و سرمایش، روشنایی و کنترل تردد بهره برداری می شود. اما این سيستمها به دليل استفاده از پروتکلهای استاندارد و معماری مبتنی بر استانداردهای شناخته شده، امکان لينک شدن با کليه سيستمهای شمرده شده در بالا و شکل دهی یک مدل کنترل مجتمع برای همه اجزاء قابل کنترل در ساختمان را ایجاد می نماید. اجرای چنين سيستم جامعی در یک ساختمان واقعاً آن را به یک سازه امن و هوشمند تبدیل خواهد کرد.

تحقيقات نشان می دهد که به کارگيری BMS در بهترین حالت باعث کاهش ٣٠ درصدی در مصرف انرژی ساختمانها می شود. اما استفاده از سيستمهای یکپارچه نسبت به سيستمهای مجزا ١٥ درصد قابليت بالاتر ایجاد می کند.

 

خانه‌ هوشمند چیست؟

در یکی دو دهه‌ی گذشته صفت «هوشمند» را تقریبا در کنار همه‌چیز می‌توان دید که یکی از جالب‌ترین نمونه‌های این هم‌نشینی، به کار بردن آن به همراه واژه‌ی «خانه» است. یک‌خانه‌ی هوشمند هم می‌تواند اقامتگاهی مدرن و مجهز به همه‌ی لوازم‌خانگی و تجهیزات هوشمند گران‌قیمت باشد و هم منزلی ساده که با نوآوری و خلاقیت و به کمک ساده‌ترین امکانات موجود می‌توان از طریق اینترنت آن را کنترل کرد.

ویژگی عمده‌ی خانه‌ی هوشمند، قابلیت اتصال است. وقتی تلفن‌های همراه معمولی جای خود را به گوشی هوشمند دادند، مهم‌ترین تغییر دسترسی به قابلیت اتصال بود. به‌این‌ترتیب تجهیزات ارتباطی ساده که مهم‌ترین کاربرد آن‌ها برقراری تماس تلفنی و فرستادن پیام کوتاه به شمار می‌آمد، به ابزارهای چندمنظوره با قابلیت اتصال به اینترنت، دریافت و ارسال ایمیل و پیام اینترنتی، دانلود فایل و تعداد زیادی ویژگی دیگر اتصال محور تبدیل شدند. این حقیقت در مورد خانه‌ی هوشمند نیز صدق می‌کند و مهم‌ترین وجه تمایز آن با خانه‌ی معمولی، قابلیت اتصال است.چیزی که خانه‌ی هوشمند را از خانه‌های معمولی متمایز می‌کند، مجموعه‌ای از لوازم منزل و تجهیزات خانگی است که می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و تحت هدایت یک ابزار کنترلی مرکزی به‌صورت هماهنگ و یکپارچه عمل کنند.

در یک خانه‌ی هوشمند، تجهیزات کنترل درجه حرارت و شرایط محیطی، لوازم کلاسیک منزل، قفل‌ها و انواع مختلف دوربین‌ها و نمایشگرها می‌توانند به یک سیستم اتوماسیون خانگی متصل ‌شوند و به‌این‌ترتیب کنترل همه‌ی آن‌ها از یک نقطه در داخل منزل یا هر جایی در خارج از خانه امکان‌پذیر خواهد بود.

برای برقراری قابلیت اتصال الزامی برای ایجاد یک خانه‌ی هوشمند راه‌های گوناگونی وجود دارد. بعضی از سیستم‌های اختصاصی نظیر Z-Wave، Zigbee، KNX و Control4 به طور خاص برای به‌کارگیری در خانه هوشمند طراحی می‌شوند و به کاربر اجازه می‌دهند که با اتصال به اینترنت همه‌ی تجهیزات خانه‌ی خود را کنترل کند.

البته بعضی از این سیستم‌ها به بلوتوث نیز مجهز هستند و برای استفاده از آن‌ها ضرورتا نیازی به اتصال به اینترنت نیست. این سیستم‌ها هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند و انتخاب از بین آن‌ها به نیازها و اولویت‌های شما بستگی دارد.

 

خانه‌ی هوشمند چه مزایایی دارد؟

برتری عمده‌ی خانه هوشمند، همان مزیتی است که قابلیت اتصال در سایر جنبه‌های زندگی را برای ما فراهم می‌کند که می‌توان آن را به‌صورت خلاصه با واژه‌ی «راحتی» توصیف کرد. خانه‌ی هوشمند همه‌ی ویژگی‌های خانه‌های معمولی مثل تنظیم دما، روشن و خاموش کردن چراغ‌ها، گرم کردن فر و…را دارد ولی برای دستیابی به آن‌ها تلاش به‌مراتب کمتری نیاز است. در یک‌ خانه‌ی هوشمند شما می‌توانید لوازم‌خانگی خود را به رعایت یک زمان‌بندی مشخص و انجام فعالیتی خاص در زمان معینی از شبانه‌روز وادار کنید. بعضی از لوازم‌خانگی مدرن حتی می‌توانند زمان‌بندی و روند فعالیت‌های شما را فرابگیرند که به‌این‌ترتیب حجم کارهای روزمره ضروری برای اداره خانه به‌شدت کاهش پیدا می‌کند.خانه‌ی هوشمند در کنار راحتی، بهره‌وری را نیز افزایش می‌دهد. به‌عنوان‌مثال ترموستات Nest الگوی تنظیم دمای منزل را بر اساس نیاز و سلیقه‌ی شما تشخیص داده و با فراگرفتن این الگو و در دست گرفتن کنترل تجهیزات گرمایشی و سرمایشی، مصرف انرژی خانه را کاهش بدهد. این ابزار قادر است نبود شما در خانه را تشخیص بدهد و با به حداقل رساندن انرژی لازم برای گرم یا سرد کردن خانه صورتحساب‌های انرژی مصرفی را به کمترین حد ممکن برساند.

از دیگر تجهیزات مدیریت بهره روی خانه‌ی هوشمند، سیستم اتوماسیون خانگی Webee است که با بررسی و فراگرفتن نحوه‌ی استفاده‌ی کاربر از لوازم و تجهیزات خانگی هوشمند، پیشنهاداتی برای بهینه‌سازی الگوی به‌کارگیری این وسایل و افزایش بهره‌وری ارائه می‌کند.

 

چه نوعی از محصولات خانه‌ی هوشمند در دسترس است؟

در حال حاضر تعداد زیادی از محصولات قابل‌استفاده در خانه‌ی هوشمند در بازار ارائه‌ی می‌شوند و این انتخاب‌ها به‌سرعت در حال افزایش هستند.

محصولاتی نظیر لامپ‌های هوشمند به همراه سیستم WeMo امکان نورپردازی خلاقانه و بسیار متنوع و منعطف را برای خانه‌ی شما فراهم می‌کنند که یکی از محبوب‌ترین و مطمئن‌ترین انتخاب‌ها در این زمینه، لامپ Philips  Hue است البته لامپ‌های هوشمند جدید Holi Smart Mood نیز به‌تدریج در حال محبوب شدن هستند.

به‌طورکلی لامپ هوشمند با قابلیت‌هایی مثل خاموش و روش شدن خودکار، زمان‌بندی یا حساس بودن به یک رویداد خاص به کاربر اجازه می‌دهد که نورپردازی خانه‌ی خود را برنامه‌ریزی کند یا با نصب یک اپلیکیشن روی گوشی هوشمند امکان کنترل همه‌ی لامپ‌های خانه را فراهم می‌کند.از دیگر اقلام شناخته‌شده‌تر موجود در بازار می‌توان به تلویزیون هوشمند اشاره کرد که با اتصال به اینترنت، دسترسی انواع محتوای موردنظر کاربر از جمله شبکه‌های تلویزیونی پخش زنده‌ی اینترنتی، فیلم‌های سینمایی، بازی‌های کامپیوتری و شبکه‌های اجتماعی را ممکن می‌کند. امروزه تقریبا همه‌ی سازندگان لوازم‌خانگی، تلویزیون هوشمند نیز تولید می‌کنند. انتخاب بین گزینه‌های موجود به سلیقه‌ی شما و البته آگاهی کامل از خطرات امنیتی استفاده از تلویزیون هوشمند بستگی دارد.

امروزه طیف وسیعی از لوازم‌خانگی هوشمند در بازار موجود است. کالاهای هوشمند نظیر یخچال، فر، آشکارساز دود و…را تقریبا در همه جای دنیا می‌توان خریداری کرد. یکی از شناخته‌شده‌ترین و شاید مفیدترین لوازم‌خانگی هوشمند، قفل هوشمند است که امکان باز و بسته کردن همه درهای خانه و احتمالا دادن مجوز ورود موقتی به دیگران را از طریق گوشی هوشمند فراهم می‌کند.

استفاده از این لوازم‌خانگی به همراه هم به شما اجازه می‌دهد کنترل بسیاری از بخش‌های خانه‌ی خود را بسیار راحت‌تر و مؤثرتر در دست بگیرید، هرچند شاید این کار مصرف برق شما را افزایش دهد.

 

هوشمند کردن خانه‌ی خود را آغاز کنید

بعضی از اقلام خانه هوشمند واقعا گران‌قیمت هستند ولی تعدادی از تجهیزات هوشمند ساده را می‌توان با قیمت‌های کم تهیه کرد. قیمت یک پک کامل Philips Hue شامل ۳ عدد لامپ و همه‌ی تجهیزات جانبی کمتر از ۲۰۰ دلار است و یک سیستم WeMo را می‌توان با پرداخت حدود ۶۰ دلار خریداری کرد.برای داشتن خانه هوشمند لزوما نیاز به صرف هزینه‌های هنگفت نیست و با کمی ابتکار و خلاقیت می‌توانید خودتان تجهیزات موردنیاز را بسازید. با داشتن دانش ابتدایی در مورد سخت‌افزار و آشنایی جزئی با برنامه‌نویسی، به کمک میکروکنترلرهای تعاملی Arduino یا Raspberry Pi می‌توانید پروژه‌ی خانه هوشمند اختصاصی خود را راه‌اندازی کنید.

گذشته از این همیشه با گشت‌وگذار در اینترنت و پیدا کردن فروش‌های ویژه، امکان خریدن لوازم‌خانگی هوشمند به قیمت کمتر وجود دارد. سخن آخر اینکه خلاقت و نوآوری هیچ محدودیتی ندارد و اگر بخواهید قطعا می‌توانید.

 

اینترنت اشیا :

۱-اینترنت اشیا چیست؟

عبارت کلی است که برای توصیف رشد اینترنت و نفوذ آن به درون اشیاء اطرافمان جهت ایجاد ارتباط و انجام وظایف بدون دخالت انسان استفاده می‌شود.

IoT یا همان اینترنت اشیا در واقع دارای مفهوم M2M یا همان ماشین به ماشین است که در دهه اخیر وارد دنیای فن‌آوری شده و ده‌ها میلیارد وسیله در خانه، خودرو و حتی درختان خیابان را به هم متصل کرده است.

این مفهوم از سه بخش اصلی اینترنت، خود اشیا و علم تجزیه و تحلیل برای استفاده از داده‌های منتقل شده از یک دستگاه به دستگاه دیگر تشکیل شده است.

 

۲-IoT  با IoE  فرق دارد:

بر خلاف تصور برخی، IoT با IoE یا همان Internet of Everything فرق دارد. اینترنت اشیا اصطلاحی است که به اشیاء متصل در سراسر دنیا پیش از آنکه در معرض برنامه‌های دیجیتال قرار گیرند، اطلاق می‌شود. اما IoE تمرکزش بیشتر روی مجموعه داده‌ها و روشی که آنها با یکدیگر ترکیب شده و برای ایجاد مفهوم آنالیز می‌شوند، قرار دارد.

ABI Research این مفهوم را این گونه توصیف می‌کند:

IoE ، سه زیر مجموعه دارد، IoT، اینترنت و انسان (ورودی انسان به ماشین در هر شکلی) و اینترنت دیجیتال (تولید داده و مراوده آن برای استفاده های بعدی).  شاید IoE هدف نهایی باشد، اما رسیدن به آن بدون  IoT  ممکن نیست.

 

۳-همه چیز را در بر می‌گیرد:

یکی از دلایلی که باعث می‌شود اشتیاق فراوانی به سمت حوزه اینترنت اشیا وجود داشته باشد، گستردگی آن است. نوامبر ۲۰۱۴ گارتنر اعلام کرد که ۴٫۹ میلیارد وسیله متصل در دنیا تا پایان سال ۲۰۱۵ وجود خواهد داشت.

این روند تا رسیدن به تعداد ۲۶ میلیارد تا پایان سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت که ۱۳ میلیارد از این مقدار متعلق به بخش مصرفی خواهد بود و قسمت خودرو و تجارت نیز باقی آن را خواهد داشت. پیش از اینکه مفهوم اینترنت اشیا معرفی شود، مفهوم خانه‌های هوشمند به هر چیزی شبیه بود جز واقعیت، ولی در حال حاضر بزرگترین بخش IoT بوده و طبق پیش بینی گارتنر تا سال ۲۰۱۷ حدود ۴۰ درصد از ۲٫۶ میلیارد شی متصل در میان شهرهای هوشمند، متعلق به خانه‌ها خواهد بود.

خانه هوشمند قادر است که تمام فعالیت‌های روزانه ما را زیر نظر بگیرد. در خانه را برایمان باز کند، زمانی که یخچال خالی می‌شود برایمان سفارش دهد و خیلی چیزهای دیگر که شیوه زندگی‌مان را تغییر خواهد داد.

 

۴-نگرانی درباره امنیت:

یکی از نگرانی‌های اصلی در رابطه با بخش مصرف کننده، مساله امنیت است. در ایالات متحده، کمیسیون تجارت فدرال به مساله امنیت پرداخته و در همین راستا گزارشی را سال ۲۰۱۵ منتشر کرده است.

در بطن این گزارش  آمده که باید به ایجاد امنیت و حفظ حریم خصوصی در همان ابتدای امر پرداخته شود تا اینکه به آن به شکل یک چاره اندیشی موقت نگاه شود.

در واقع ایده به حداقل رسانی اطلاعات مطرح شد. قانونی که شرکت‌ها را از داشتن اطلاعات بیشتر از آنچه نیاز دارند، منع می‌کرد. در ضمن اطلاعات افراد بایستی به صورت بی‌نام ذخیره می‌شد تا امکان لینک دوباره به آن‌ها از بین می‌رفت.

در این رابطه شرکت‌هایی مثل اینتل و ARM اقدامات امنیتی را انجام داده‌اند، ولی هنوز کارهای بسیار زیادی برای انجام وجود دارد.

 

۵-نقش ۵G:

تمام این دستگاه‌هایی که می‌خواهند متصل شوند، نیاز به فضا برای اتصال دارند. پس نیاز به اتصالی است که از پس اینکار بر بی‌آید. ۵G را هوشمندترین اتصال شبکه‌ای می‌نامند که قادر است در نقش یک کاتالیزور برای این دستگاه‌ها ظاهر شود.

سرعت میانگین این اتصال را ۱۰Gb/s اعلام کرده‌اند که در بالاترین حالت به ۸۰۰Gb/s نیز می‌رسد.

در ضمن گفته می‌شود که اتصال جدید به مانند ۳G یا ۴G قطعی ندارد و برای دستگاه‌های همیشه متصل مثل خودروهای بدون سرنشین بسیار مناسب است.

 

۶-سهم بزرگان:

گوگل و اپل روی موفقیت این حوزه حساب کرده‌اند و این را می‌توانید از میلیاردها دلاری که گوگل برای نست هزینه کرده است، دریابید. اپل هم در این زمنیه HomeKit SDK را در دست دارد.

مایکروسافت هم با آزور نشان داده است که هر کمپانی که پدیده اینترنت اشیا را جدی نگیرد، باخته است. سامسونگ هم در این زمینه فعالیت‌هایی دارد.

تمام این‌ها نشان می‌دهد که آینده از آن اینترنت اشیا بوده و بهتر است خود را به شیوه زندگی جدیدمان کم کم عادت دهیم.

 

خانه هوشمند یا Smart Home, واژه ای است که این روزها تبدیل به هدف بسیاری از کمپانی های مطرح حوزه فناوری شده و هر روز خبری در مورد عرضه فناوری های جدید در این عرصه به گوش می رسد.

با توجه به اینکه تمام خانه های نوساز به این سمت حرکت میکنند و در کل جهان به سوی تولید انرژی های ارگانیک حرکت کرده، بازار کار مناسب و متعددی برای این طرح به وجود می آید!

و همینطور بستر بسیار خوبی برای بالا بردن فرهنگ و آسایش مردم را فراهم میسازد،

علاوه بر این موقعیت مناسب و رو به رشدی را برای سرمایه گذاری در این زمینه را فرآهم میاورد!

شرکت نوین پردازش نامیرا با توجه به پشتوانه های مالی و اجرایی پا در این زمینه گذاشته و پروژه های هوشمند سازی خانه ها را اجرا میکند.

درباره نامیرا

نوین پردازش نامیرا شرکتی نوپا در زمینه سرمایه گذاری ، تحقیق و توسعه بازارهای جدید کامپیوتری است که با تولید و هدایت طرح های توجیح پذیر، اقدام به ایجاد و آماده سازی استارتاپ های خود برای ورود به بازار می نماید.

لینک های مفید

پشتیبانی

ارسال درخواست

قوانین و مقررات


ارتباط با ما

 آدرس : نبش هاشمیه ۶ ـ برج آبان پلازا ـ طبقه ۶ واحد ۶۰۵ بخش فنی، واحد ۶۰۶ بخش فروش و مدیریت

تلفن :  ۰۵۱۹۱۰۰۱۷۴۷

ایمیل : 

info@npnamira.com npnamira@gmail.com