برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

بازاریابی محتوایی با جو پولیتزی

جو پولیتزی (Joe Pulizzi) را بسیاری از بازاریابان به عنوان پدرخوانده‌‏ی بازاریابی محتوا یا کانتنت مارکتینگ می‏‌شناسند. شخصیتی که اگر نبود؛ شاید امروز اصطلاحی به نام بازاریابی محتوا وجود نداشت. پولیتزی، بنیان‏گذار موسسه بازاریابی محتوا (CMI) است. CMI، یکی از بزرگترین موسسه‌‏های آموزش بازاریابی محتوا و برگزارکننده رویداد‏ها و سمینار‏های تخصصی این حوزه می‏‌باشد و سالانه مقالات بسیاری در زمینه‌‏های استراتژی محتوا، بازاریابی محتوا، تدوین استراتژی محتوا منتشر می‏‌کند.

بازاریابی محتوایی با جو پولیتزی

کتاب بازاریابی محتوایی اثر جو پولیتزی، پرفروش‏‌ترین کتاب آمازون و جزو پنج کتاب بابیشترین خوانش در مجله فورچون معرفی شده است. شما در این کتاب خواهید یافت که چگونه با هزینه‌‏های بازاریابی و تبلیغات کمتر، فروش بیشتری داشته باشید. کتاب پولیتزی یکی از بهترین منابع یادگیری مفهوم بازاریابی محتواست که به شما کمک خواهد کرد؛ چگونه بدون دانش قبلی در زمینه تولید محتوا، محتوای مناسبی برای کسب و کار خود تولید کنید و با استفاده از این روش جدید در بازاریابی، سودآوری قابل توجهی داشته باشید. البته، پس از مطالعه کتاب به این نتیجه خواهید رسید که بدون بازاریابی محتوا، کسب و کارتان به موفقیت چشم‏گیری نخواهد رسید و یا حتی با شکست مواجه خواهد شد. زیرا گسترش ارتباطات، سبک زندگی مردم را دستخوش تغییرات بسیار زیادی کرده است و بازاریابی از این دگرگونی‏‌ها مستثنا نبوده. پولیتزی با توجه به این تحولات در کتاب بازاریابی محتوایی روشی از بازاریابی را مطرح می‏‌کند که شاید روشی جدید محسوب نشود. اما تا قبل از این، عنوانی برای ارائه «بازاریابی محتوا» وجود نداشته و هیچکس با این جزئیات و تفاسیر به آن نپرداخته است. بازاریابی محتوایی که اولین بار توسط جو پولیتزی مطرح شد و رواج پیدا کرد؛ امروزه با توسعه اینترنت و تغییر سبک زندگی مردم بیشتر مورد استقبال کسب‏‌و‏کارها قرار گرفته و عمومیت پیدا کرده است. 

 

بازاریابی اینستاگرام اگر علاقه‌مند به حوزه دیجیتال مارکتینگ هستید، پیشنهاد می‌شود؛
               مقاله «سئو چیست و چه کاربردی دارد؟» را مطالعه کنید.

جو در این کتاب بر روی این موضوع تاکیید می‌‏کند که دوران ارتباطات گروهی یک طرفه و برند محور، رسما رو به پایان است و تا کنون بیشتر محتواها و پیام‌‏هایی که از شرکت‏‌ها بیرون می‌آیند، هنوز به دوران طلایی گذشته چسبیده‌اند. تکتیک‏‌های بازاریابی گذشته دیگر جذاب نیستند و در روند تبلیغات کمرنگ شده‌اند. شرکت‏‌ها هر چقدر هم برای تولید محتوای تبلیغاتی تلاش کنند باز هم هیچ‏کس نمی‌‏خواهد؛ دوستش ندارد و به آن واکنش نشان نمی‌دهد. مخاطبین هدف بیزنس‏‌ها گوش نمی‌کنند، نمی‌‏خوانند یا به این محتوا عمل نمی‏‌کنند. نرخ بازکردن ایمیل‏‌ها، نرخ کلیک روی لینک‏‌ها، نرخ تماس‏‌های تلفنی همگی رو به کاهش هستند. اما پولیتزی، تنها راه دست یافتن به مخاطب امروزی در دنیای اطلاعات‏‌زده و اشباع شده از محتوا را بازاریابی محتوایی جذاب می‌‏داند. محتوایی که به لحاظ عاطفی در ارتباط با افرادی است که سعی می‌‏کنید با آن‏‌ها تعامل داشته باشید. از نظر او، با وجود این‏که بازاریابی محتوایی موضوع جدیدی نیست؛ اما هنوز در بسیاری از برند‏ها مفهوم جانیفتاده‌‏ای است و بسیاری از کسب‏‌وکارها همچنان با تولید محتوای خسته‌‏کنند و محصول محور سعی در جذب مشتری دارند یا به عبارتی وب‏سایت‌‏های بیزینسی اکثرا به دنبال چند نفری که خواهان اطلاعات محصولات‏ است؛ هستند و نه افراد زیادی که نمی‌‏دانند حتی آن محصولات به درد، چه مشکلاتی می‏‌خورد. به بیان کوتاه اکثرا آن‌‏ها، یک شکاف محتوایی دارند. بنابراین، شرکت‌‏ها باید به تیم‏‌های خود بگویند که اگر مثل یک ناشر فکر و عمل کنند، می‏‌توانند محتوایی را که مخاطب به دنبال آن است، تولید کنند و آن‏ زمان است که مخاطبین هدف، کمتر محتوای تولید شده را نادیده می‌‏گیرند. به‏‌طور خلاصه‌‏تر از منظر جو، راز تولید محتوای جذاب برای مخاطب، قرار دادن نیازهای مشتریان قبل از نیازهای خود و بیان داستان‏‌هایی است که با مردم ارتباط دارند. محتوایی که علاوه بر آموزش به مشتریان آتی، آن‌‏ها را سرگرم می‏‌کند.

بازاریابی محتوایی با جو پولیتزی

مقایسه جالبی در مورد بازاریابی سنتی و مدرن در کتاب مطرح شده که به شرح زیر است:

  • بازاریابی سنتی: رفع نیاز محصولات و خدمات است.
  • بازاریابی محتوایی: رفع نیاز اطلاعاتی به گونه‌‏ای که مشتریان به شما علاقه‏‌مند شوند.

پولیتزی در یکی از فصول این کتاب به صورت دقیق‏‌تری بازاریابی محتوا را این‌‏گونه بیان می‏‌کند. بازاریابی محتوایی عبارت است از: ارائه‌‏ی اطلاعات به تمام مخاطبان شما در تمام مکان‌‏هایی که در جست‏جوی آن هستند. بازاریابی محتوایی ترکیبی اثربخش از محتوای خلق شده، هدایت شده و جمع‏‌بندی شده است. بازاریابی محتوایی فرآیند توسعه و به اشتراک گذاری اطلاعات مرتبط، ارزشمند و جذاب با مشتریان هدف به منظور جذب مشتریان جدید و یا توسعه‏‌ کسب‏‌وکار به واسطه‏ مشتریان فعلی است. بازاریابی محتوایی، استراتژی است که بر خلق تجربه‏‌ای ارزشمند تمرکز دارد. بازاریابی محتوایی، مفید بودن افراد است برای یکدیگر، به اشتراک‏‌گذاری محتوای ارزشمندی که جامعه را غنی می‌‏کند و باعث قرار گیری سازمان در جایگاه رهبر صنعت می‌‏شود. در حقیقت، شما در هر جایی از مسیر بازاریابی محتوایی خود که باشید، این کتاب می‌‏تواند در کار، شرکت و شغل شما تفاوت ایجاد کند. جالب این جاست که توصیه کتاب «بازاریابی محتوایی» این است که برای دست‏یابی به فروش بیشتر، باید کمتر محصولات و خدمات خود را بازاریابی کنید و تمرکزتان بر روی نیازهای اطلاعاتی مشتریان هدف باشد. یعنی، فرآیند بازاریابی کسب‌‏وکار باید بر روی ایجاد و توزیع محتوای با ارزش و جذاب متمرکز شود و این محتواست که جذاب، قابل اشتراک‌‏‏گذاری و از همه مهم‌‏تر، آگاهی‏‌بخش برای مشتریان است تا به تنهایی به اکتشاف بپردازند و خودشان به این نتیجه برسند که محصولات یا خدمات شما دوای دردشان است. زیرا مشتریان به محصولات و خدمات اهمیت نمی‏‌دهند، آن‏ها به خواسته‌‏ها و نیازهای خودشان اهمیت می‏‌دهند. به گفته جو، بسیاری از شرکت‏‌ها فکر می‌‏کنند که ملزم به کسب در آمد مستقیم از خود محتوا هستند؛ اما محتوا مدل کسب‏‌وکار نیست. برای یک شرکت رسانه‌ای تولید محتوا، درآمدی مستقیم را به بار خواهد آورد. اما شرکت‏‌های تولید کننده محصولات و خدمات برای جذب و وفاداری مشتری، باید همانند یک شرکت رسانه‌‏ای به تولید محتوا بپردازند. برای مثال، جان دیر به کشاورزان تراکتور می‏‌فروشد ولی در عین حال یک ناشر در حوزه کشاورزی نیز محسوب می‌‏شود. در سراسر کتاب مثال‏‌های بسیار زیادی از کمپانی‏‌های بزرگ و کوچک یا قدیمی و جدید است که سعی در داستان سرایی و حفظ ارتباط با مشتریان و داشتن عملکردی شبیه یک ناشر اطلاعات می‌‏باشد. دیگر تبلیغات کافی نیست، این داستان‏‌ها هستند که قلب و روح مشتریان را تسخیر خواهند کرد. یکی از نمونه‌‏های خوبی که در کتاب مطرح شده کمپانی بزرگ لگو است که از طریق داستان سرایی‏‌های چند رسانه‌‏ای و جذاب، رقابت بازار را تحت سلطه خود در آورده‌‏اند؛ به گونه‏‌ای که در این شرکت، محتوا نیز به فروش می‏‌رود. در صورتی که محتوا به منظور حمایت از مدل کسب‌‏وکار ایجاد شده است؛ نه برای فروش. از این رو، یک شرکت غیر رسانه‌ای برای گرفتن سهم بازار و سودآوردی، باید همانند یک شرکت رسانه‏‌ای، محتوای با کیفیت حاوی اطلاعات مفید و آموزشی به مشتریان ارائه کند. توصیه پولیتزی این است که بگذارید مشتری‏‌هایتان دید متفاوتی به شما داشته باشند. کمتر شبیه کسی که می‌‏خواهد به آن‏ها چیزی بفروشد و بیشتر شبیه منبع واقعی و متخصص اطلاعاتی باشید. این دقیقا، همان چیزی که همه بازاریاب‏‌ها و صاحبان مشاغل می‏‌خواهند.

برای دریافت مشاوره رایگان؛ همین حالا تماس بگیرید!

اما محتوای کتاب تنها به چیستی، اهمیت و کاربرد بازاریابی محتوا نپرداخته است. راه و روش‏‌های ایجاد یک محتوای جذاب برای مخاطبین، هدایت آن‏ها در قیف مشتری و تبدیل کردن آن‏ها به مشتریان وفادار در فصول میانی کتاب به‏‌طور مفصل شرح داده شده است. زیرا برآورده کردن نیازهای مخاطبین و جذب آن‏ها، نیاز به شناخت یا درک درست پرسونای مخاطب دارد که یکی از مراحل مهم در بازاریابی محسوب می‏‌شود. پس از درک مخاطبین هدف، مراحل بعدی که مورد بررسی قرار گرفته‌‏اند؛ شناخت چرخه مشارکت یا فروش و تعریف بیانیه درستی از ماموریت بازاریابی محتوایی است. اما، بخش‏‌های پایان کتاب بر روی چگونگی ایجاد محتوای مناسب و استراتژی محتوا متمرکز شده است. به چه افرادی در سازمان برای تولید محتوا نیاز داریم؛ چگونه محتوای خوب تولید کنیم؛ انواع محتوا شامل چه مواردی است؛ از کجا باید شروع کنیم و از چه رسانه‌‏هایی باید برای رسیدن به هدف بازاریابی محتوا خود، کمک بگیریم. جو، دانستن مکان انتشار محتوا را برای موفقیت بازاریابی محتوایی آنلاین امری حیاتی می‌‏داند. همان‌‏طور که از ابتدای این مقاله تاکیید شد هدف اصلی کتاب، بیان استفاده از محتوای مناسب و مفید به صورت مستمر برای حفظ و جذب مخاطبین است. بنابراین تولید این نوع محتوا نیازمند طرح ریزی درست، هدفمند و بجاست که در کتاب به‏‌صورت مفصل مطرح شده. اما پس از تولید، نحوی توزیع و مکان‏‌های نشر محتوا نیز در انتشار و تاثیرگذاری محتوا بسیار حائز اهمیت هستند و همچنین ارتقا بخشیدن به آن‏ها پس از گذشت زمان. بله درست خواندید، بهبود محتوا، پولیتزی در انتهای این اثر فوق‌‏العاده برای بازاریابی محتوا، تکنیک‏‌هایی را جهت ترفیع محتوا بیان می‏‌کند که بسیار موثر هستند. این کتاب که بنظر یک دوره کوتاه مدت ولی بسیار پربار و کاربردی در حوزه بازاریابی محتوا است؛ با بیان نحوی بررسی میزان تاثیر بازاریابی محتوایی به پایان می‌‏رسد. در حقیقت می‏‌توان گفت، کتاب بازاریابی محتوایی اثر جو پولیتزی، یک کتاب تمام عیار برای افراد علاقه‌‏مند به حوزه بازاریابی محتوا و دیجیتال مارکتینگ است که برای تمامی افراد از مبتدی گرفته تا متخصص، نکات جدید و آموزنده‌‏ای را در‏بردارد. برای مطالعه روش‌های توسعه بازاریابی محتوایی کلیک کنید.

نکته پایانی به نقل از جو پولیتزی:
موردی که جو از آن ابراز نگرانی می‏‌کند، این است که برند‏ها به اندازه کافی محتوای خود را جدی نمی‏‌گیرند. اما، این محتواست که باعث می‌‏شود مشتریان شما را رها نکنند. بنابراین، تولید محتوا باید به بخشی از کار شما تبدیل شود. درست است که تولید محتوا کمی ناخوشایند و سخت است؛ اما به این فکر کنید که مشتری پس از خرید، شما را فراموش کند. دقیقا مثل این است که اتفاقی نیفتاده و مشتری وجود نداشته!؟
حفظ مشتری که یک‏بار به شما اعتماد کرده به مراتب ساده‌‏تر از جذب مشتری جدید و کم‏‌هزینه‌‏تر خواهد بود.