برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

بازاریابی محتوایی و ۷ روش توسعه آن

در گذشته به دلیل اندک بودن گستره ارتباطات، اطلاعات به کندی منتقل و عمومی می‏‌شدند. به همین دلیل رقابت کمی میان صاحبان کسب و کار وجود داشت. رسانه‏‌های اندکی برای اطلاع رسانی وجود داشتند و گزینه‌‏های محدودی برای تبلیغ و معرفی برندها موجود بودند. بنابراین هر بیزنسی که از بودجه بالایی برخوردار بود؛ با استفاده از رسانه‌‏هایی همچون تلویزیون محصول خود را به گوش عموم می‌رساند و به دلیل محدود بودن تولید کننده‌‏گان، اکثریت متقاعد به خرید آن کالا می‏‌شدند. اما، آیا امروزه می‏‌توان با در دست گرفتن یک بلندگو و فریاد برند خود در گوش عموم، آن‏‌ها را وادار به خرید کرد؟

با پیشرفت تکنولوژی، تعدد در رسانه‏‌‎ها، بالا رفتن اطلاعات عموم و افزایش تولید کننده‌‏گان، روش‏‌های سنتی به تنهایی دیگر کارساز نخواهند بود. تبلیغات سنتی شاید برند شما را به گوش مشتریان احتمالی برسانند؛ اما نمی‌‏توانند آن‏‌ها را به مشتریان واقعی تبدیل کنند. راه حل این‏گونه چالش‌‏های جدید عصر ارتباطات، بازاریابی محتوایی است. بازاریابی محتوایی امکان ارتباط دو سویه میان فروشنده و خریدار را برای کسب و کار شما برقرار می‏‌کند و به مرور زمان مشتریان احتمالی و بالقوه را به مشتریان وفادار تبدیل خواهد کرد. حال بهتر است بدانیم:

 • بازاریابی محتوایی چیست؟
 • چرا بازاریابی محتوایی نیاز هر کسب و کار است؟
 • تاریخچه بازاریابی محتوای چیست؟
 • ۷ روش برای موفقیت بیزنس‌‏ها در دنیای رسانه‏‌ها چیست؟

بازاریابی محتوایی؛ راز موفقیت کسب و کار‌های محبوب

بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوایی، یک فرآیند کسب و کار و بازاریابی است که برای ایجاد و توزیع محتوای با ارزش و بسیار جذاب به منظور جذب، به دست آوردن و پیوند دادن مخاطبان هدفی که به روشنی تعریف شده و در راستای تشویق اقدامات سودآور مشتریان هستند. یک استراتژی بازاریابی محتوایی می‌‏تواند تمام کانال‏‌های داستان گویی (پرینت، آنلاین، شخصی، موبایل، اجتماعی و…) را در هر مرحله از فرآیند خرید، تحت تاثیر قرار دهد، از استراتژی‏‌های توجه محور گرفته تا استراتژی‌‏های نگهداری و وفاداری و گروه‌‏های خرید متعدد.

بازاریابی اینستاگرام اگر علاقه‌مند با یادگیری بازاریابی محتوایی هستید؛ 
         پیشنهاد می‌شود مقاله آموزشی بازاریابی محتوایی به زبان ساده را مطالعه کنید.

 

تاریخچه بازاریابی محتوایی

در روزگاری آهنگری پرتلاشی به نام جان، اما ور شکسته در شهر ورمونت زندگی می‌کرد که در هزینه‌‏های خانواده خود نا امید شده بود. او روزی تصمیم به ترک خانواده‌‏اش گرفت و تنها با ۷۳ دلاری که در اختیار داشت با هدف آینده‌‏ای بهتر به سمت غرب تغییر سکونت داد. آهنگر جوان در شهر ایلینویز، کار و بارش را برپا کرد. او هر روز داستان‏‌های مربوط به مشکلات کشاورزان برای شخم زدن در مورد زمین‏‌های چسبناک ایلینویز را می‌‏شنید. در حالی که این مشکل شاید در دیگر مناطق وجود نداشت و کشاورزان را وادار به کار چندباره می‏‌کرد. زمین زراعی که تنها یک بار نیاز به شخم زدن داشت به دلیل خاک متفاوتش، باید چندین مرحله شخم زده می‏‌شد. این موضوع برای کشاورزان ایلینویز بسیار طاقت فرسا شده بود. جان ایده‌‏ای به منظور رفع این مشکل در سر داشت. او عقیده داشت اگر تیغه‏‌های گاو آهن را با فولاد آبکاری نماید، چالش چسبیدن گل و لای به تیغه‌‏ها برطرف خواهد شد. جان روزها و ماه‎‏‌های متوالی با کشاورزان در ارتباط بود و به مشکلات آن‏‌ها توجه می‏‌کرد. پس از سال‏‌ها جان به عنوان یکی از مخترعان و صاحبان کسب و کار زمان خود تبدیل شد. او در سال ۱۸۸۶ در گذشت؛ اما ارزش‌‏های گوش دادن، آموزش و توجه به بازخورد مشتریان در میان شرکت‏‌ها را به صورت گسترده‌‏ای رواج داد. همچنین شرکت جان برای بازاریابی محتوایی خود، مجله‌‏ای منتشر می‏‌کند که اطلاعات بروزی را از دنیای کشاورزی در اختیار عموم قرار می‌‏دهد. این شخص کوشا و موفق کسی نیست، جز جان دیر. دیر یکی از بنیان‌گذاران اصلی بازاریابی محتوایی به شمار می‌‏رود.

بازاریابی اینستاگرام آموزش اینستاگرام مارکتینگ از زبان نیل پاتل
        یکی از مقالات ترجمه شده نامیرا است؛ برای علاقه‌مندان به حوزه بازاریابی اینترنتی

بازاریابی محتوایی

۷ روش برای توسعه بازاریابی محتوایی

این ۷ توصیه به شما کمک خواهند کرد که با استفاده از بازاریابی محتوایی، عملکرد بهتری نسبت به شرکت‌های رسانه‌ای و رقبای سرسخت خود داشته باشید. در ادامه به شرح جزئیات هر یک از آن‏‌ها پرداخته شده است.

  ۱- گوشی همراه را به عنوان یکی از کانال‌‏های ارتباطی خود انتخاب کنید. تبلیغاتی که بر روی بنرهای ایستاده یا تلویزیون برای عموم پخش می‌‏شوند و امکان دیده شدن کمتری دارند. حال می‌‏توانند در نمایشگر تلفن‏‌های همراه که همواره در دسترس همگان هستند؛ نشان داده شوند. در حال حاضر ۳۲ در صد ترافیک وب‏‌سایت وال استریت ژورنال از دستگاه‌‏های تلفن همراه می‌‏آید. به عبارتی دیگر، آینده بازارایابی بر بستر موبایل‏‌های هوشمند موفق خواهد بود.

  ۲- برای شرکت خود نویسنده و ژورنالیست‏‌های حرفه‌‏ای استخدام کنید. به دلیل آن‏که یکی از موارد مهم در بازاریابی محتوایی داستان نویسی‏‌های جذاب محسوب می‏‌شود. بنابراین باید سعی کنید که نویسندگان و ویراستارانی را از شرکت‏‌های رسانه‏‌ای، به منظور پرکردن نقش‌‏های کلیدی بازاریابی شرکت‌تان، برگزینید.

  ۳- مطالبی که می‏‌خواهید منتشر کنید را هدف گذاری کنید. برخی از شرکت‏‌های بزرگ هر روزه مطلب منتشر نمی‏‌کنند ولی زمانی که شرکت داستان جذابی برای ارائه داشته باشد؛ به بهترین شکل آن را بیان می‌‏کنند. برای مثال هدف کمپانی TED تولید ۲۰ قطعه اطلاعاتی (پاورپوینت، ویدیو، پست و…) است که همگی از یک داستان ایده گرفته شده‌‎‏اند. بنابراین هر گاه انتشار مطالب داستانی را برای بازاریابی محتوایی خود به صورت جدی آغاز کردید؛ کارتان را با هدف کلی مطابقت دهید.

  ۴- از رسانه‌‏های پر مخاطب و مورد اعتماد برای انتشار و معرفی بیشتر خود استفاده کنید. به اصلاح از مدل “اجاره تا تملیک” استفاده کنید. این به این معناست که با کمپانی‏‌های رسانه‌‏ای در برگزاری وبینارها و… همکاری کنید و به مرور زمان خوانندگان احتمالی را به خوانندگان همیشگی خود تبدیل کنید.

  ۵- اقدامات ویراستاری حرفه‌‏ای را توسعه دهید. ویراستاری مطالبی را که می‏‌خواهید منتشر کنید؛ به شرکت‏‌های رسانه‌‏ای با نیرو‏های خوب بسپارید یا شخصی با مهارت را به منظور این کار برگزینید. با وجود آن‏که، این نقش در برنامه بازاریابی شرکت‏‌ها بسیار موثر و مهم است؛ اکثر صاحبان سرمایه برای توسعه بازاریابی، بودجه کمی را به منظور تولید محتوای عاری از نقص و خطا اختصاص می‏‌دهند. در صورتی که نمی‏‌توان از کارکنان خود انتظار تولید محتوای بدون خطا داشت. شاید آن‏ها داستان‌‏هایی برای بیان داشته باشند؛ اما داستان‏‌سرا‏های حرفه‏‌ای نیستند. بنابراین باید مطالبی که قرار است منتشر شود؛ حداقل توسط دو چشم اضافی کنترل شوند.

  ۶- یک شرکت رسانه‌‏ای را بخرید. با تیم بازاریابی خود مشورت کنید و شرکت رسانه‌‏ای که بهترین گزینه برای تولید محتوای هدفمند شماست را انتخاب کنید. حتی اگر کسب و کار شما کوچک است؛ باز هم همین راه را در پیش بگیرید.

  ۷- خواننده را اولویت اول خود قرار دهید. داستان خود را به صورت یک محتوای جذاب و جسورانه مطرح کنید و نسبت به محتوایی که خوانندگان آن را مطالعه می‌‏کند؛ متعهد باشید. اگر بتوانید، حس تجربه خوبی را برای مخاطلب در حین مطالعه داستان‏‌هایتان رقم بزنید. این یک مزیت مهم و کلیدی در رشد و سودآوری سازمان شما خواهد بود. بنابراین سعی کنید، در حوزه بیزنس خود، شرکت رسانه‌‏ای رهبر باشید.

بازاریابی اینستاگرام اگر هنوز کسب و کار اینترنتی خود را شروع نکرده‌اید، بخوانید؛ چگونه کسب و کار اینترنتی داشته باشیم؟
بازاریابی محتوایی
آنچه در مقاله بازاریابی محتوایی گفتیم:
امروزه روش‌‏های تبلیغاتی سنتی به تنهایی نمی‌‏توانند در توسعه بیزنیس‌‏ها موثر واقع شوند و هر کسب و کاری باید به منظور سودآوری بیشتر، پیشرفت سریع و پیشی گرفتن از رقبا، به دنبال پیاده‌‏سازی روش‌‏های بازاریابی محتوایی باشد. بازاریابی محتوایی به بیان دیگر، عمل کردن بخش تولید محتوای یک شرکت همچون یک شرکت رسانه‏‌ای است. این مورد را فراموش نکنید؛ اگر تصمیم به برون سپاری تولید محتوای خود کردید. شرکت‏‌های رسانه‏‌ای همانند شما توان تولید محتوای اختصاصی برای محصول یا خدمتتان را نخواهند داشت.