برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

سئو چیست و چه کاربردی دارد؟

سئو یا بهینه‌‏سازی موتور جستجو (Search Engine Optimization) علمی است که برای بهینه‌ کردن وب‏‌سایت در موتور‏های جستجو (گوگل) به کار می‌‏رود یا به بیانی دیگر تمام فعالیت‏‌هایی که در داخل و خارج از وب‌‏سایت، به منظور انتقال ترافیک واقعی به سمت سایت صورت می‌‏گیرد. روزانه وب‌‏سایت‏‌های بسیاری در فضای اینترنت ایجاد می‏‌شوند و وب‌‏سایت‏‌های بسیاری وجود دارند که در زمینه‏‌های یکسانی فعالیت می‏‌کنند. بنابراین اگر بخواهیم نسبت به رقبا خود سهم بیشتری از بازار را به دست آوریم؛ باید روی سئو سایت خود تمرکز کنیم تا بتوانیم در نتایج جستجو گوگل، رتبه بالاتری را به‌دست آوریم. برای مثال، فروشگاه آنلاین ما محصولی را به فروش گذاشته است؛ مشتری احتمالی پس از سرچ نام محصول، وب‏سایت ما را در صفحه گوگل می‌بیند. مطمئنا نسبت به رقبایی که در صفحات آخر گوگل هستند؛ با احتمال بالاتری محصول شرکت ما به فروش می‌رود. ولیکن چگونه سایت خود را برای موتور جستجو گوگل بهینه کنیم؟

محتوای خوب و باکیفیت در بهینه‌سازی سایت الزامی است. اما کافی نیست؛ موارد دیگری وجود دارند که در سئو سایت بسیار موثراند. از نظر گوگل تجربه کاربری بسیار مهم است؛ یعنی زمانی که کاربر وارد سایت ما می‌‏شود چه اقداماتی انجام می‏‌دهد؛ چه مدت زمان در سایت ما می‌‏ماند یا چه محتوایاتی را نگاه می‏‌کند در مجموع می‌‏توان گفت، میزان رضایتش از ورود به سایت ما تخمین زده می‏‌شود. بنابراین سئوکاران در تلاش‌‏اند که وب‏سایتی را به نمایش بگذارند که هر کاربر با ورود به آن تجربه خوبی را احساس کند. اما نکته‌ای که در آخر مطرح می‏‌شود این است که چرا تاکیید ما بر بهینه‏ سازی سایت از نظر موتور جستجو گوگل است؛ در صورتی که موتور‏های جستجو دیگری هم وجود دارند. با توجه به آمار ارائه شده توسط سایت معتبر Search Engine Land، به ترتیب ۸۰%، ۸% و ۶% از افراد در سرچ روزانه از موتور جستجو گوگل (Google)، یاهو (Yahoo) و بینگ (Bing) استفاده می‏‌کنند و سهم موتور‏های جستجو دیگر کمتر از ۲% است. بنابراین عقل و منطق حکم می‏‌کند که کسب و کارها بر روی جذب ۸۰% درصد از مخاطبان فعال در گوگل هزینه کنند که دقیق‏‌تر و محبوبت‌‏تر از دیگر موتور‏های جستجو است.

 

سئو عملا چیست؟ (به روایت داستان)

فرض کنید می‏‌خواهید برای خرید کفش چرم به بازار بروید. برای آن‏که بتوانید خرید سریع و درستی داشته باشید به یک مرکز خرید معروف که مغازه‏‌های کفش چرم باکیفیت‌‏تری دارد مراجعه می‌‏کنید. ممکن است مغازه‏‌های لوکسی در مکان‏‌های دیگری که گم‏نام هستند نیز وجود داشته باشد اما ترجیح شما همین مغازه‌های منتخب مرکز خرید معبتر است. بنابراین اگر شما واقعا به دنبال یک جنس خوب باشید احتمال دست خالی بیرون آمدن شما از این مرکز خیلی کم می‏‌شود. مغازه‏ایی که در آن مرکز قرار گرفته‌اند، حتما از مشتریان زیادی برخوردارند که توانسته‌اند از پس اجاره آن مرکز بربیاید و همچنین از نظر دکوراسیون به گونه‏‌ای طراحی شدند که در شان آن مرکز خرید معتبر باشد.

موجودیت مغازه را می‌‏توان همان وب‏‌سایت و مرکز خرید معتبر را صفحه اول گوگل در نظر گرفت. اما دلایلی که سبب حضور مغازه‌‏های کفش در آن مرکز خرید شده است همان استاندارد های سئو هستند. بنابراین هر وب‏سایتی، برای آن‏‌که بتواند در مرکز خرید قابل اعتماد و پرتردد گوگل قرار گیرد؛ باید از یکسری استانداردها برخوردار باشد و از اصولی خاص تبعیت کند.

سئو چیست و چه کاربردی دارد؟

 

اصول سئو چیست؟

سئو بخش‏‌های مختلفی را شامل می‌‏شود. یکی از مهم‏ترین بخش‏‌ها کلمات کلیدی (Keyword Research) است که بررسی می‏‌کند چه کلماتی توسط مخاطبان هدف وب‌‏سایت بیشتر سرچ می‌‏شود. بنابراین مطالب سایت بیشتر بر اساس این کلمات ایجاد خواهد شد و این مطالب باید از محتوای با کیفیتی برخوردار باشند. برای مثال اگر لازم هست برای تفهیم بهتر مطالب، ویدیو آموزشی ایجاد شود یا پادکست صوتی و… حتما این اقدامات انجام شود که کاربر با رضایت از سرچ خود و رسیدن به هدف، از وب‏سایت ما خارج شود. همچنین یک وب‏سایت باید از نظر ساختاری، منظم و دسته‌‏بندی شده باشد؛ به طوری که کاربر به راحتی بتواند به قسمت‏‌های مختلف یا مرتبط دسترسی داشته باشد یا در مسیر خرید محصول گمراه نشود. سئوکار با استفاده لینک‌‏سازی داخلی درست به راحتی به این هدف خواهد رسید. برای فرآیند سئو، نیاز به لینک‏‌سازی خارجی نیز داریم که مربوط به اقدامات خارج از سایت می‌‏شود و از نظر گوگل بسیار مهم است. کاربرانی که از طریق لینک‏‌های خارج از سایت ما به صفحات وارد می‏‌شوند یا لینک‏‌هایی که از سایت ما، درون سایت‌‏هاب معتبر قرار گرفته است؛ نشان‌دهنده این هستند که مطالب ما از ارزش بالایی برخوردار است. اما اگر از تکنیک لینک‏‌سازی داخلی و خارجی در سئو به درستی استفاده نشود وب‏‌سایت ما از طرف گوگل جریمه خواهد شد و تاثیر منفی را برای کسب و کار ما ایجاد خواهد کرد. اگر تمایل دارید با ابزارهای سئو نیز آشنا شوید؛ پیشنهاد می‌شود مقاله «۱۱ ابزار پرکاربرد در سئو» را مطالعه کنید.

سئو، یکی از بهترین تکنیک‌ها برای افزایش فروش همیشگی

 

آیا سئو سایت برای تمام کسب و کارها لازم است؟

به طور کلی می‌‏توان گفت، سئو یکی از تاثیرگذارترین موارد در رشد و پیشرفت بیزینس‌‏هاست که باعث می‌‏شود افرادی که به دنبال خدمات ما هستند به صورت رایگان وارد سایت ما شوند و با استفاده از تکنیک‏‌های مارکتینگ و سئو تبدیل به مشتری شوند. بنابراین اگر هر چقدر هم برای محصول و سایت‏مان هزینه کنیم اما استانداردهای سئو را رعایت نکنیم؛ مشتریان، آن مغازه لوکس ما را پیدا نخواهد کرد. سئو راهنمای مشتری برای پیدا کردن آدرس مغازه ماست. پس ‏می‌‏توان این‏‌گونه بیان کرد که سئو  یا بهینه‌سازی سایت برای موتور جستجو، یکی از ضروریات هر کسب و کاری است. برای کسب اطلاعات در مورد بهبود بیزنس خود، پیشنهاد می‌شود مقاله «مشاور کسب و کار در مشهد» را مطالعه کنید.

سئو چیست و چه کاربردی دارد؟

 

 

انواع سئو چیست؟

سئو سایت یک فعالیت مستمر و بسیار زمان‏‌بر است. تکنیک‏‌ها و روش‏‌های بسیاری به منظور بهینه کردن سایت برای موتور جستجو گوگل وجود دارد. اما می‏توان تمامی این روش‌‏ها را در سه دسته (Technical، On page و Off page) کلی قرار داد. برخی از متخصصان سئو آن‏ها را “مثلث موفقیت” می‏‌نامند.

 

  • سئو فنی (Technical SEO)

تکنیکال سئو به این معناست که سایت ما باید از نظر فنی ایدآل باشد. یعنی یک سایت باید از سرعت خوبی برخوردار باشد، سیستم مدیرت محتوا (CMS) خوبی داشته باشد، دامنه آن شرایط استانداردی داشته باشد و… در مجموع شرایط خوبی را برای میزبانی محتوای کسب و کار ما داشته باشد که موتورهای جستجو بتوانند سریع و راحت به وب‏‌سایت ما دسترسی پیدا کنند. این امکان تنها در صورتی شکل می‏‌گیرد که استاندارد کدنویسی، نشانه گذاری‌‏ها و زیر ساخت‏‌های یک سایت به خوبی رعایت شده باشند. برای مثال سرعت بالا لود شدن صفحات وب و نمایش ریسپانسیو (Responsive) آن‌‏ها نیز به سئو فنی بر می‏گردد که باعث ایجاد حس رضایت مخاطب می‌شود. زمانی که وب‌‏سایت ما با همان کیفیت و سرعت در صفحه موبایل نمایش داده شود و نیاز نباشد که مشتریان برای راحتی دسترسی به سایت، لپ‏تاب خود را روشن کنند؛ همین راحتی دسترسی، مشتریان بیشتری را برای بیزنس‌‏ها به دنبال دارد. بنابراین می‌‏توان گفت تکنیکال سئو، اشاره به زیربنا سایت‏ دارد و گام اول سئو سایت محسوب می‌‏شود.

  • سئو داخل صفحات (On page SEO)

سئو On page، مجموعه اقداماتی هستند که داخل سایت برای سئو بهتر انجام می‏‌شوند. این اقدامات شامل نوشتن محتوای باکیفیت، لینک‌‏سازی داخلی و مرتبط سازی صفحات سایت بهم، چینش مناسب منوها، برچسب‏‌گذاری و دسته‏‌بندی اصولی، ساختاربندی داخلی سایت و… می‏‌باشد. برای مثال مطالب منتشر شده در صفحات باید عنوان خوبی داشته باشند و از حجم استاندارد متنی برخوردار باشند و کوتاه یا طولانی نباشد، سرعت لود شدن مطالب خوب باشد و از تصاویر با حجم بالا استفاده نشده باشد تا تجربه خوبی را برای مخاطب رقم بزند. علاوه بر این، اگر مخاطب بتواند مطالب مرتبط با موضوعی را که سرچ کرده، به راحتی در سایت شما پیدا کند حس بهتری از حضور در سایت خواهد گرفت. بنابراین لینک‏‌های داخلی سایت از اهمیت بالایی برخوردارند و استفاده درست از آن‏‌ها می‌‏تواند صفحات اصلی سایت را تقویت کند تا بیشتر مورد توجه گوگل قرار بگیرد.

سئو چیست

  • سئو خارج صفحات (Off page SEO)

سئو Off page، مجموعه اقداماتی هستند که خارج از سایت برای سئو بهتر انجام می‌‏شوند. اگر ما سایتی با محتوای بسیار با کیفیت داشته باشیم اما هیچ منبع موثقی آن را تایید نکند یا هیچ معرفی برای آن وجود نداشته باشد؛ تعداد افراد کمتری به سایت مراجعه خواهند کرد. محبوبیت ما درخارج از سایت نیز بسیار با اهمیت است. تولید محتوای با ارزش رایگان مثل کتاب‏‌های الکترونیکی و انتشار در سایت‏‌های کتاب، نوشتن مقالات مفید و کاربردی و قرار دادن لینک آن‏‌ها در لینکدین و انجمن‌‏ها همچنین فعالیت در شبکه‌‏های اجتماعی همچون اینستاگرام، فیس‏بوک، تویتر و… کمک بسیاری به افزایش ورودی وب‌‏سایت خواهند کرد و از نظر گوگل وب‌‏سایتی که توسط دیگر رسانه‌ها منتشر می‏شود از اعتبار بالایی برخوردار است. بنابراین یکی از اقدامات مهم سئوکاران، سئو خارجی محسوب می‌‏شود.

سئو چیست

بازاریابی اینستاگرامبرای آشنا شدن با خدمات سئو، پیشنهاد می‌شود مقاله «مشاور سئو در مشهد» را مطالعه کنید.

در این مقاله بررسی کردیم…

  • سئو به معنای واقعی چیست؟
  • سئو عملا چیست؟
  • ۳ بخش از مهم‏ترین کارهای سئو چیست؟
  • چرا تمرکز متخصص سئو بر روی موتور جستجو گوگل است؟
  • چرا سئو نیاز هر کسب و کاری است؟
  • مجموعه اقدامات یک سئوکار چیست؟