برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

۵۵ نمودار بازاریابی برای آموزش بازاریابی محتوایی

در این مقاله نمودارهای بازاریابی محتوا نمایش داده شده اند که مفهوم بازاریابی محتوا یا کانتنت مارکتینگ را به صورت تصویری بیان می‏‌کند. اگر سوالاتی از قبیل، محتوا چیست؟ بازاریابی محتوا چیست؟ استراتژی بازاریابی محتوا چیست؟ و یا علاقه‏‌مند به حوزه‏‌های استراتژی محتوا و دیجیتال مارکتینگ هستید. این مقاله بازاریابی، همانند یک دوره بازاریابی محتوا است که با شرح تصاویر ساده‏ از انواع بازاریابی محتوا در دیجیتال مارکتینگ، درک مفهوم کانتنت مارکتینگ را برای شما آسان خواهد کرد.

چارت و نمودارهای بازاریابی محتوا که در مقاله مطرح شده است؛ به چهار دسته کلی تقسیم می‏‏‎شوند:

 • بازاریابی محتوا (کانتنت مارکتینگ)
 • شبکه‏‏‌های اجتماعی و اینفلوئنسر مارکتینگ
 • بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو)
 • طراحی سایت و تجربه کاربری (UX)

نمودارهای بازاریابی محتوا

نمودارهای بازاریابی محتوا در این قسمت، مفهوم بازاریابی محتوا را برای شما بصری می‏‌کنند. این هویت‏‌های بصری شامل نمودارهای جریانی و جداول مقایسه‏‌ای هستند که بعضی از آن‏ها حاصل تحقیقات سالانه ما هستند.

۱- چه مدت زمان طول می‏‌کشد تا شما یک پست برای وبلاگتان بنویسید؟

این چارت، میانگین مدت زمانی که هر نویسنده وبلاگ برای نوشتن یک پست اختصاص می‏‌دهد را از سال ۲۰۱۴-۲۰۱۹، به شما نمایش می‏‌دهد.

۲- زمان لازم برای تولید یک مقاله بهینه در وبلاگ

این بخش، پاسخ دقیق‏‌تری به سوال قبل است و به شما نشان می‏‌دهد که اگر فرآیند تولید یک پست بهینه را به ۵ دسته کلی تقسیم کنیم؛ نوشتن ۳۱٫۱%، آماده‌‏سازی تصاویر ۲۹٫۷%، سرچ و برنامه‏‌ریزی ۹٫۵%، ویرایش و انتشار ۲۶٫۴% و همکاری اینفلوئنسرها ۳٫۳% را به خود اختصاص خواهند داد. همچنین زمان کلی برای تولید یک پست طولانی و استاندارد ۷ ساعت و ۳۵ دقیقه تخمین زده شده است.

۳- کانال‏‌های تبلیغ محتوا

در مجموع، یک تولید کننده محتوا سه مرحله کلی را انجام می‏‌دهد: تولید محتوا، تبلیغ محتوا و بررسی بازخورد محتوای تولید شده. تصویر زیر به ما نشان ‏می‏‌دهد؛ چگونه سه کانال تبلیغ از راه‏‌های مختلف بر روی ترویج محتوای ما، تاثیر می‏‌گذارند.

جستجو (Search) = آگاهی

گوگل به عنوان محبوبترین موتور جستجو، با رتبه‏‌بندی صفحات وب بر اساس کلمات کلیدی، یکی از بهترین مبلغان است که می‏‌تواند تاثیر چشمگیری در معرفی شما داشته باشد.

رسانه‏‌های اجتماعی (Social Media) = آگاهی و توجه

رسانه‏‌های اجتماعی همچنین نقش مهمی در معرفی شما دارند. زیرا باعث می‏‌شوند که دوستان، دوستان شما نیز از حضور شما آگاه شوند. زمانی که آن‏ها با محتوا ارتباط می‏‌گیرند؛ توجه و کانکشن‏‌های بیشتری به سمت شما جلب خواهد شد.

ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) = توجه

برای آن‏‌که مخاطبین، ایمیل خود را در رسانه ما ثبت کنند. نیاز به ایجاد حس اعتماد بیشتری از سمت شما برای مشتری هست. اما زمانی که آن‏ها مشترک سایت می‏‌شوند؛ شما به صورت مستقیم به آن‏ها دسترسی خواهید داشت و می‏‌توانید؛ علاوه بر ارسال آگهی، توجه بیشتری دریافت کنید. همچنین آن‏ها را متمایل به انجام یک عمل کنید (Call to action).

۴- نحوهء مطابقت مطالب با صفحات سایت

مراحلی که منجر به اقدام مخاطب به عمل ‏می‌‏شود (آگهی -> علاقه -> اعتماد -> عمل)، در نمودار قیفی شکل نمایش داده شده‌‏اند. این موارد را می‏‌توان به صفحات سایت مطابقت داد. در نمودار بازاریابی محتوا زیر شما می‏‌توانید ببینید که کدام یک از صفحات سایت از نظر روانشناسی در روند ارتباط، بر روی مخاطب تاثیر می‏‌گذارند.

 • پست وبلاگ => جلب مخاطب با استفاده از مطالب مفید
 • خدمات ما => چه کارهایی انجام می‏‌دهید؟
 • درباره ما => چرا شما این خدمات را ارائه می‏‌دهید؟
 • ارتباط با ما => آسان‏‌ترین راه برای ارتباط با مخاطب

در انتها شما یک مخاطب جدید دارید که با شما در ارتباط است و تجربه خود را از استفاده خدمات به اشتراک خواهد گذاشت.

۵- چرخه افزایش ترافیک ورودی وب‏سایت و… تقاضای نهایی

صرف‌‏نظر از اینکه منبع ترافیک ورودی کجاست، بعضی از بازدیدکنندگان ممکن است مشترک شما شوند، دنبال کننده صفحه شوند و یا مطالب را به اشتراک بگذارند. در انتها این اقدامات باعث ورود ترافیک بیشتر از طریق ایمیل، شبکه‏‌های اجتماعی و سرچ می‏‌شود. بنابراین می‏‌توان گفت، با وجود آن‏‌که احتمال پایینی وجود دارد که شخصی که وارد یکی از صفحه‏‌های سایت شما شده به صفحات دیگر مراجعه کند. اما اقدامات او باعث بوجود آمدن ترافیک ورودی بیشتر خواهند شد.

۶- منابع ترافیک وب‏‌سایت

ترافیک ورودی از طریق کانال‏‌های مختلفی به سمت وب‏‌سایت شما سرازیر می‏‌شوند. برخی از ورودی‏‌ها نیاز به پول (تبلیغات پولی)، برخی نیاز به زمان (بازاریابی محتوا) و برخی دیگر نیاز به فعالیت مداوم دارند (ایمیل و شبکه‌‏های اجتماعی). اما بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو (سئو) منبعی ماندگار برای ترافیک وب‏‌سایت شما محسوب می‏‌شود. در مجموع تمامی این موارد پاروها، بادبان و موتور یک قایق هستند که منجر به حرکت رو به جلو و برندسازی می‏‌شوند.

البته این نکته هم وجود دارد؛ زمانی که شما یک برند معروف و محبوب باشید؛ ترافیک ورودی مستقیم خواهید داشت.

۷- دو پیشنهاد برای فرآیند فروش: معامله‌‏ای و مشورتی

روش معامله‌‏ای و مشورتی، دو نوع بازاریابی متفاوت هستند و شما برای پیاده‏‌سازی آن‏ها باید درک خوبی از تفاوت انواع محتوا و اقدام به عمل (Call To Action) داشته باشید. در ادامه به برخی از تفاوت‏‌های این دو روش اشاره شده است.

 • خصوصیات فرآیند فروش

معامله‏‌ای: فرآیند فروش کوتاه، تصمیم گیری سریع، یک نفر تصمیم گیرنده

مشورتی: فرآیند فروش طولانی، چندین نفر تصمیم گیرنده

 • فاکتور‏های مهم گفتگو

معامله‌‏ای: قیمت، زمان و بازبینی

مشورتی: تخصص، کیفیت و پیشنهادات

۸- جدول تناوبی محتوا

فرمت‌‏های محتوایی متنوعی در دیجیتال مارکتینگ وجود دارند. یکی از کارهایی که کانتنت مارکترها انجام می‏‌دهند؛ تغییر نوع فرمت محتوا است که به معنای استفاده مجدد یا باز تولید آن‏هاست. در این نمودار بازاریابی محتوا، فرمت‏‌های مختلف ارائه محتوا، نمایش داده شده که ایده‌‏های خوبی را به شما در تولید انواع محتوا نشان می‏‌دهد.

۹- ۳ مدل از ویدیو مارکتینگ

زمانی که صحبت از انواع مختلف محتواست؛ می‏‌توان گفت، ویدیو یکی از قدرتمندترین و بهترین فرمت‏‌های تولید محتوا به شمار می‏‌رود. ویدیوها بسته به اینکه کجا آپلود می‌‏شوند یا چه کسانی آن‏ها را نگاه می‌‏کنند؛ بازخوردهای متفاوتی خواهند داشت. در نهایت می‌‏توان ویدیوها را در سه دسته مختلف قرار داد:

 • ویدیوهای رسانه‌‏های اجتماعی (کشف و معرفی شما، تعامل با مخاطب)
 • ویدیوهای بازاریابی محتوا (سرگرمی و آموزشی)
 • ویدیوهای مناظره‌‏ای (شرح داستان و ایجاد اعتماد)

۱۰- چرخه تبلیغات بازاریابی محتوا

صرف‏‌نظر از فرمت، موفقیت یک محتوا به میزان تبلیغ آن بستگی دارد. بهترین محتوا برنده نیست، بهترین محتوای تبلیغاتی برنده است. این نمودار بازاریابی محتوا، چرخه تبلیغ و ارائه یک محتوا را نشان می‏‌دهد که به سه مرحله کلی تقسیم می‏‌شود:

 • تحقیق و سرچ (۲ هفته قبل از انتشار)
 • تبلیغ فوری (۲-۴ هفته بعد از انتشار)
 • تبلیغات مداوم (۱-۶ ماه بعد از انتشار)

۱۱- چه اتفاقی می‌‏افتد، زمانی که یک بازدیدکننده بالقوه عنوان مطلب را می‏‌بیند؟

با وجود یک عنوان عالی، تبلیغات آسان و در صورت وجود عنوانی خسته‌‏کننده و بد، تبلیغات تقریبا غیر ممکن خواهد بود. نکته اصلی این است که مخاطب، قبل از تصمیم‌‏گیری برای کلیک کردن؛ در چند ثانیه سود خود را از مطالعه این محتوا ارزیابی می‌‏کند.

۱۲- جایگاه عنوان در دیجیتال مارکتینگ کجاست؟

در واقع عنوان، یک تعریف دقیق ندارد. با توجه به مکانی که به‌کار می‏‌رود؛ تعریف متغییر خواهد بود. برای مثال، در ایمیل، سابجت؛ در سرچ، تیتر تگ؛ در صفحه وب، تگ H1 و… است. بنابراین، “عنوان” باید با توجه به جایی که نمایش داده می‏‌شود؛ تعیین شود. نمودار بازاریابی محتوا زیر انواع مختلف عنوان را در جایگاه‌‏های متفاوت و عوامل تاثیرگذار در موفقیت آن‏ها را بیان می‌‏کند.

۱۳- تیتر و فاصله کانونی

برای نمایش مطالب به مخاطبین باید به جایگاه نمایش تیتر یا موضوع دقت کرد. شما باید نمایش تیتر محتوا را به گونه‌‏ای تعیین کنید که به کاربر حس سادگی در دسترسی مطالب را بدهد یا به عبارتی دیگر رابط کاربری دوستانه ایجاد کنید و با توجه به استراتژی که مد نظر شماست؛ نحوهء چینش مطالب را تعیین کنید.

۱۴- کیفیت و طول عمر محتوا

برخی از مطالب تاثیرگذاری زیادی دارند و برخی مطالب زمان زیادی برای تولید شدن می‏‌گیرند؛ اما زیاد مورد توجه قرار نمی‏‌گیرند.

 • کیفیت محتوا

تعامل رو در رو، یکی از ایده آل‏‌ترین روش‏‌های انتشار محتواست. ایجاد ارتباط مستقیم و ایجاد حس اعتماد در مخاطب از جمله مهم‏‌ترین استانداردهای سنجش کیفیت محتوا هستند. متاسفانه باید این نکته را مد نظر قرار  دهید که محتوای متنی ضعیف‏‌ترین روش برای انتقال لحن و گفتار است.

 • طول عمر محتوا

برخی از محتوا فقط برای لحظاتی دوام می‏‌آورند و سریعا منقضی می‏‌شوند. محتوای رسانه‏‌های اجتماعی برای ساعت‏‌ها یا روزها مورد توجه هستند. اما مقالات بهینه شده برای ماه‌‏ها و حتی سال‏‌ها قابل مشاهده هستند.

چارت زیر، کیفیت و طول عمر مختلف محتوا را نمایش می‌‏دهد.

۱۵- وبلاگ‌نویسی تک‌‏نفره در مقابل بازاریابی مشترک

قبل از اینکه اصلاح “ارگانیک اینفلوئنسر مارکتینگ” مطرح شود، بحث همکاری محتوایی مورد توجه بود. این ایده به معنای دخیل کردن دیگران در محتوا از طریق مصاحبه، بیان نقل قول، نظرات و … است. این روش علاوه بر بهبود کیفیت محتوا، میزان ترافیک ورودی را نیز افزایش می‌‏دهد.

۱۶- انتشار و انتظار برای دیده شدن در مقابل بازاریابی بدون زباله

اگر به‌‏جای درگیر کردن اینفلوئنسرها برای جلب توجه مخاطبین، چشم‌‏اندازهای واقعی خود را در روند تولید محتوا دخیل کنید؛ در این صورت محتوا را در رسیدن به هدف تضمین خواهید کرد. این روش به عنوان بازاریابی بدون زباله (zero-waste marketing) شناخته می‏‌شود.

نمودارهای رسانه‌‏های اجتماعی و اینفلوئنسر مارکتینگ

در این قسمت، بعضی از تریک‏‌ها و ترفند‏های شبکه‏‌های اجتماعی مطرح می‏شوند که بعضی از آن‏ها، شاید خیلی به نظر واضح باشند اما اکثریت آن‏ها را تابحال ندیدید یا حداقل به مفهوم آن دقت نکردید.

۱۷- رسانه‏‌های اجتماعی “قانون یک سوم”

۳ نوع پست در رسانه‏‌های اجتماعی وجود دارد. به این معنا که می‏‌توان گفت هر پستی در رسانه‏‌های اجتماعی شامل یکی از موارد زیر است:

 • ایجاد (Creation): پست‏‌هایی با لینک‌‏های تبلیغاتی مقالات ایجاد شده توسط برند خود
 • مراقبت (Curation): پست‏‌هایی با لینک‏‌های اخبار و مقالات دوستانتان
 • مکالمه (Conversation): پیام‏‌های شخصی تشکر، سلام، پرسش، پاسخ، تبریک و …

نمودار زیر اهداف و ابزارهای هر یک از انواع پست‌‏ها در رسانه‌‏های اجتماعی را نشان می‌‏دهد.

۱۸- ۵ نوع از اینفلوئنسرها

این تصویر از سایت مارک شفر (Marketing Rebellion) گرفته شده است. مارک از اصلاح Nano Influencers استفاده نکرده است. زیرا هنوز بحث‏‌هایی در مورد این نام‏گذاری وجود دارد. اما ایده کلی این است که شما می‏‌توانید اینفلوئنسرها (تاثیرگذاران) را در تمامی سطوح پیدا کنید. نمودار زیر ۵ سطح از اینفلوئنسرها را به نمایش گذاشته است.

۱۹- استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ: فرمت‌ها و نتایج

کدام اینفلوئنسرها و کدام کانال‏‌ها نتیجه برنامه‏‌ریزی ما را تعیین می‏‌کنند. برخی از همکاری‌‏ها منجر به افزایش ترافیک ورودی می‏‌شوند و برخی از آن‏ها، ثبت نام در خبرنامه را به دنبال دارند. نمودار زیر به شما نشان می‏‌دهد که چگونه کانال‏‌ها و فرمت‌‏های متفاوت از اهداف مختلف بازاریابی شما حمایت می‏‌کنند.

۲۰- اینفلوئنسر مارکتینگ، چگونه بر روی رتبه در موتور جستجو تاثیر می‏‌گذارد؟

در نمودار زیر کلمات Link & Authority (قدرت و لینک‏‌سازی) در اصل به معنای سئو سایت هستند. پتانسیل رتبه هر سایت تا حد زیادی وابسته به لینک‏‌سازی‏‌های داخل صفحات‏ سایت و ارتباط با سایت‌‏های دیگر است که گاهی دامین آتوریتی (Domain Authority) نامیده می‏‌شود. اینفلوئنسرها تاثیر زیادی بر روی دامین آتوریتی دارند و برای افزایش آن حیاتی هستند. همچنین، نویسندگان وبلاگ و ویراستاران، اغلب محتوایی را ایجاد می‏‌کنند که شامل لینک‏‌ها هستند. این چارت به شما نشان می‌‏دهد که اگر اینفلوئنسرها با محتوای خوب لینک شوند؛ چگونه افزایش رتبه ایجاد خواهند کرد.

۲۱- هزینه‌‏های اینفلوئنسر مارکتینگ

هزینه‌‏هایی که برای اینفلوئنسر مارکتینگ پرداخت می‏‌شود؛ در پلتفرم‏‌های مختلف، متفاوت است و با گذشت زمان بالاتر می‏‌رود. ایزا (IZEA) یک آژانس اینفلوئنسر مارکتینگ است که این موضوع را از سال ۲۰۱۴-۲۰۱۹ در مورد پنج رسانه دیجیتال، مورد بررسی قرار داده است که به شرح تصویر زیر است.

۲۲- آیا بهتر است که آیکون شبکه‏‌های اجتماعی را در سایت خود قرار دهید؟

جواب این سوال به نظر ساده می‌‏آید؛ اما در حقیقت اکثریت دچار اشتباه می‌‏شوند. به دلیل اینکه تمامی سایت‌‏ها، آیکون مربوط به شبکه‏‌های اجتماعی را به صورت پیش‏فرض در قالب خود دارند. صاحبان وب‏‌سایت‏‌ها معمولا سعی دارند این آیکون‏‌ها را فعال نگه دارند و این آیکون‏‌ها را به شبکه‌‏های اجتماعی منفعل خود لینک می‌‏دهند. شما باید به دو سوالی که در نمودار زیر مطرح شده پاسخ دهید؛ سپس آیکون شبکه اجتماعی را در صورت واجدالشرایط بودن نگه دارید یا اضافه کنید.

 • آیا به صورت مداوم در شبکه اجتماعی خود محتوا به اشتراک می‏‌گذارید؟
 • آیا در شبکه اجتماعی خود با مخاطبین ارتباط برقرار می‏‌کنید؟

۲۳- بهترین عکس برای پروفایل

به دوستان خود یاری برسایند و این تصویر را به منظور راهنمایی بیشتر آن‏ها برای انتخاب اندازه و حدود عکس پروفایل، به اشتراک بگذارید. عکس پروفایل خوب به شما کمک می‌‏کند تا حرفه‌‏ای‌‏تر بنظر برسید. اگر گشت و گذاری کوتاه در لینکدین داشته باشید؛ متوجه خواهید شد که چه تعداد از دوستانتان این استاندارد ساده را رعایت نمی‌‏کنند.

نمودارهای بهینه‏‌سازی برای موتورهای جستجو (سئو)

این قسمت از محتوای مصور مربوط به بهینه‎‏سازی موتور جستجو است و یکسری مطالب مهم مفهومی از سئو که بدون هویت بصری شاید قابل درک نباشند؛ مطرح می‌‏شوند.

۲۴- ۳ نوع از کلمات کلیدی

در پشت هر کلمه کلیدی قصد و هدفی نهفته است. به عنوان یک جستجو کننده فضای مجازی، شما به دنبال آگاهی، رفع مشکل یا پیدا کردن یک برند خاص هستید. اگر بخواهیم جستجو کاربران اینترنت و کلمات کلیدی که استفاده می‌‏کنند را به سه دسته کلی تقسیم کنیم؛ به شرح زیر خواهند بود:

 • دانستن (KNOW): دنبال یک جواب است/ در اینترنت گشت و گذار می‌‏کند و یکسری اطلاعات کلی به دست می‌‏آورد/ دنبال یادگیری انجام یکسری کارهاست.

کلمه کلیدی: پرس و جو اطلاعاتی (۸۰% از سرچ‏‌ها)

 • انجام دادن (DO): آماده انجام اقدامی است/ محصول یا خدمتی را انتخاب کرده/ بهترین راه‌‏حل مشکل مد نظرش را انتخاب کرده است.

کلمه کلیدی: پرس وجو معاملاتی (۱۰% از سرچ‏‌ها)

 • رفتن (GO): همان ابتدا می‌‏داند که کجا می‏‌خواهد برود/ سریعا می‏‌خواهد به مقصد مورد نظر برود.

کلمه کلیدی: پرس و جو آدرس‏دهی/ برند (۱۰% از سرچ‌‏ها)

۲۵- ۲ عامل مهم در رتبه‌‏بندی موتو‏های جستجو (سئو)

اگر بخواهید مفهوم سئو را در ۱۰ ثانیه به صورت تصویر نشان دهید، نمودار زیر این کار را برای شما انجام خواهد داد. دو عامل مهم در رتبه‏‌بندی موتورهای جستجو، قدرت (Authority) و ارتباط (Relevance) هستند. درست است که عوامل دیگری نیز وجود دارند، اما ۹۰% بازی سئو همین دو عامل هستند.

Authority: لینک و منشن‏‌هایی که مربوط به سایت شماست (سئو خارج سایت).

Relevance: کلیدواژه‏‌ها و محتوایی که داخل سایت شما وجود دارد (سئو داخل سایت).

۲۶- ۳ نوع از بهینه‌‏سازی موتور جستجو (سئو)

همان‏‌طور که دو فاکتور در رتبه بندی موتورهای جستجو وجود دارد. مسئولیت، سئوکاران نیز به سه دسته تقسیم می‏‌شوند:

 • تولید کننده محتوا (تمرکز بر روی سئو داخلی سایت)
 • لینک‌‏ساز (تمرکز بر روی سئو خارجی سایت)
 • تکنیکال (تمرکز بر روی مسائل فنی سایت، ساختار سایت، نگرانی در مورد خزنده‌‏های وب و … )

به ترتیب این سه دسته را می‏توان به عنوان کشاورز، شکارچی و معدنچی در نظر گرفت. کارشناسان سئو معمولا در یکی از این گروه‌‏ها تخصص دارند.

۲۷- نمودار جریانی احیا لینک‏

برای رسیدن به موفقیت در لینک‏‌سازی، لازم نیست شما لینک‏‌بیلدر تمام وقت باشید. این موضوع به سادگی قابل انجام است. فقط گوش کنید و اطلاع رسانی کنید. برای گوش کردن، شما باید ابزارهای هشدار دهنده خود را فعال کنید به این معنا که اگر کسی محتوای شما را به اشتراک گذاشت؛ متوجه این اقدام شوید و آن را پیدا کنید. در مرحله اطلاع رسانی باید به شخصی که مطلب را به اشتراک گذاشته بگویید که لینک سایت شما را هم به عنوان منبع محتوا ذکر کند. بهترین سئوکاران از فلوچارت زیر برای احیا لینک‏‌ها استفاده می‏‌کنند.

۲۸- ۳ معیار مهم در انتخاب کلمه کلیدی

اگر شما از کلمه کلیدی استفاده کنید که توسط شخصی سرچ نشود، این کلمه هیچ کاربردی نخواهد داشت یا اگر شما هیچ شانسی برای رتبه گرفتن با آن کلمه نداشته باشید؛ استفاده از آن کلمه کمکی به رشد سایت شما نخواهد کرد. سه معیار مهم برای انتخاب کلمه کلیدی وجود دارد:

 • سرچ ماهانه زیاد
 • رقابت کم
 • مرتبط بودن به کسب و کار شما

۲۹- منحنی قدرت دامین آتوریتی (Domain Authority)

این بخش هم مرتبط به کلمات کلیدی و رقابت است. اگر هیچ شانسی برای برنده شدن ندارید؛ وارد مسابقه نشوید. وب‏سایت‌‏هایی که دامین آتوریتی بالا دارند؛ شانس بسیار بیشتری در رتبه‏‌بندی کلمات سخت (رقابت شدید) دارند. بنابراین یکی از ترفندهای پیروزی شما در مسابقه این است که ابتدا میزان دامین آتوریتی خود را بررسی کنید و سپس با توجه به آن کلماتی که شانس بالا آمدن در صفحات مرورگر را دارند؛ انتخاب کنید. این نمودار قدرت، یکی از مهم‏ترین جنبه‌‏های دیجیتال مارکتینگ را که کمتر مورد توجه قرار گرفته، به نمایش گذاشته است.

۳۰- دامین آتوریتی و طول کلمه کلیدی

راه‏‌های میان‏بری برای دیده شدن توسط کلمات کلیدی وجود دارند؛ به شرط آن‏که واقع‌‏گرایانه به وضعیت فعلی سایت خود نگاه کنیم. مشخص است که کلمات کلیدی خاص یا طولانی‏‌تر از محبوبیت کمتری برخوردار هستند. اما باید به این نکته توجه کرد که رقابت کمتری برای این کلمات وجود دارد. یعنی اگر شما دامین آتوریتی پایینی دارید؛ می‌‏توانید با هدف قرار دادن کلمات کلیدی طولانی‏‌تر، یکی از برنده‏‌های رقابت میان وب‏‌سایت‌‏ها باشید.

۳۱- ارزش لینک چیست؟

همه لینک‏‌ها ارزش برابری ندارند. کارشناسان سئو و آژانس‏‌های لینک‌‏سازی این تفاوت را درک می‏‌کنند. آن‏ها می‏‌توانند، ارزش لینک‏‌های فعلی و بالقوه را به سرعت تخمین بزنند. در کل شناسایی لینک‏‌ها و لینک‏‌سازی، نیاز به نگاه کلی بر دو موضوع دارد؛ منابع موجود و هدف‏‌های آتی سایت.

در این شکل ۷ عامل مهم در ارزش‏‌گذاری لینک از منظر سئو شرح داده شده است.

۳۲- پیدا کردن کلمات مشخص (Control + F)

اگر صفحه وب شما از آتوریتی کافی برخوردار است؛ اما هنوز رتبه مورد نظر در موتورهای جستجو را دریافت نکرده است. معمولا مشکل از سئو داخل سایت (Relevance) است. به عبارتی دیگر تمرکز کافی بر روی کلمات کلیدی نشده است. شما به سادگی می‏‌توانید؛ با ابزار “find” در مرورگر، ببینید که کلمه در کجا و به چه تعداد در صفحه وب‏‌سایت به‌کار رفته است. این کار به سرعت انجام می‏‌شود و به ما در چند ثانیه، یک دید کلی در مورد استفاده کلمه کلیدی در جاهای مختلف متن می‏‌دهد.

۳۳- تعامل کاربر (طولانی در مقابل کوتاه)

فراتر از دو عامل آتوریتی (Authority) و رولنس (Relevance) بودن یک سایت که در رتبه‏‌بندی آن مهم است. فاکتور مورد توجه موتورهای جستجو، عکس العمل کاربر پس از مشاهده صفحه وب‌‏سایت است.

 • اگر کاربر پس از مشاهده صفحه وب‏‌سایت، بلافاصله دکمه برگشت را بزند، سیگنالی حاوی نامفید بودن صفحه، برای گوگل ارسال می‏‌شود.
 • اگر کاربر پس از کلیک بر روی لینک وب‏‌سایت، چند دقیقه در صفحه بماند و سپس دکمه برگشت را بزند، موتور جستجو این صفحه را مفید اعلام می‏‌کند و در نهایت منجر به رتبه خوب صفحه خواهد شد.

این موضوع به عنوان کلیک کوتاه و طولانی شناخته می‏‌شود که در نمودار زیر به صورت بصری نمایش داده شده است.

۳۴- بزرگترین ترند سئو

تمامی بازاریابان، نگران رتبه سایت خود در موتورهای جستجو هستند. اما رتبه همه چیز نیست. در حقیقت رتبه و نرخ کلیک است که میزان ترافیک ورودی شما را تعیین می‌‏کند.

مطلبی که مورد بحث است؛ با گذشت زمان، نرخ کلیک نسبت به قبل کاهش یافته است. امروزه به دلیل افزوده شدن امکانات جدید SERP (نقشه‌‏ها، عکس‏‌ها، فیلم‌‏ها، محصولات و …) در ابتدای صفحه جستجو گوگل، احتمال کلیک کردن صفحات (سرچ ارگانیک) حتی با رتبه خوب، پایین آمده است. در شکل زیر نتیجه سرچ شدن یک کلمه در دو سال متفاوت نشان داده شده است که شما تفاوت چشم‌گیر تغییرات را به راحتی مشاهد می‏‌کنید.

نمودارهای ایمیل مارکتینگ

یکی از قدرتمندترین و مهم‌ترین کانال‏‌ها ارتباط با مشتری ایمیل مارکتینگ است. وقتی یک مشتری، در خبرنامه شما عضو می‏‌شود؛ این اجازه را به شما می‏‌دهد که به صورت مستقیم با او در ارتباط  باشید. با استفاده از ایمیل مارکتینگ دیگر هیچ کمپانی غولی بین شما و مشتری قرار ندارد (فیس‌بوک، اینستاگرام و…). ایمیل مارکترها بیشتر اوقات موارد خیلی کوچک اما تاثیرگذار در بازاریابی را فراموش می‏‌کنند که در این قسمت به ‏آن‏ها پرداخته شده است.

۳۵- سه عامل مهم در نرخ دیده شدن ایمیل

به جز زمان ارسال و امکان پاسخ گویی به ایمیل، نام فرستنده، عنوان ایمیل و پیش نمایش متن سه عامل مهم در نرخ دیده شدن ایمیل هستند. رعایت کردن این سه مورد، نیاز به پول اضافی ندارد و زمان خیلی کمی از شما خواهد گرفت. با این وجود، هنوز هم بسیاری از بازاریابان این موارد را نادیده می‏‌گیرند و در روند ایمیل مارکتینگ به شکست می‏‌خورد. نمونه‏‌ای از ایمیل صحیح و غلط برای بازاریابی در شکل زیر نمایش داده شده است.

۳۶- بهینه‌‏سازی عنوان ایمیل در موبایل

نکته دیگری که برای ایمیل مارکتینگ مخصوص موبایل وجود دارد. این است که متن سابجکت (عنوانی که برای مخاطب نمایش داده می‏شود) در موبایل کمتر از ۴۵ کاراکتر را نشان می‏‌دهد. بنابراین شما برای جلب توجه و وسوسه کاربران برای باز کردن ایمیل باید از کلمات احساسی و جذاب در ۵ کلمه اول عنوان استفاده کنید. اگر گیرنده ایمیل، فایده پیام شما را نبیند؛ مطمئنا آن را باز نخواهد کرد.

۳۷- ثبت نام در خبرنامه (Call To Action)

نبرد بر سر به دست آوردن یا از دست دادن مشترکین (افرادی که ایمیل خود را در وب‎سایت شما ثبت می‏‌کنند). ثبت نام به عنوان مشترک، بستگی به این دارد که باکس خبرنامه شما چگونه باشد. اگر از استاندارد پی۳ (۳p) پیروی کنید؛ خبرنامه شما در نگاه مخاطب جلب توجه خواهد کرد و نرخ تعامل را بالا می‏برد.

 • برجستگی (Prominence): فرم ثبت نام به وضوح قابل مشاهده باشد (بالای وبلاگ، پنجره باز شونده، پایین صفحات مهم).
 • وعده (Promise): دلیلی که باعث می‏شود، کاربران مشترک خبرنامه شما شوند. برای مثال بگویید: “عضو شوید تا بروز باشید”.
 • اثبات (Proof): شواهدی ارائه دهید که دیگران قبلا این ثبت نام را انجام داده‌‏اند. برای مثال پیامی کوتاه از یک مشترک راضی یا تعداد اعضا خبرنامه را نشان دهید.

شکل زیر نمونه‌‏ای از یک خبرنامه خوب با رعایت استاندارد ۳p است.

۳۸- تعامل با ایمیل در مقابل تعامل با وب‏‌سایت

برای تجریه و تحلیل ESP (ارائه دهنده خدمات ایمیل) یا ارزیابی ایمیل مارکتینگ خود، می‏‌توانید با استفاده از یک کد پیگیری در URL، داده‏‌های دریافتی مربوط به ایمیل را به اطلاعات ترافیک وب‌‏سایت خود متصل کنید. به عبارتی دیگر، پس از نصب این کدهای ردیابی، شما می‌‏توانید؛ اطلاعات پس از کلیک (بازدید، تعامل و تبدیل) آن ایمیل را دریافت کنید.

نمودارهای طراحی سایت و تجربه کاربری (UX)

این نمودارها برخی از مهم‌ترین مفاهیم طراحی وب و قابلیت استفاده از تکنیک‌ها برای جلب مخاطب را توضیح می‌‏دهد که شامل چگونگی ارتباط با کاربران یا بازدید کنندگان است. در نهایت می‌‏توان گفت، این تصاویر بیان کننده هدف اصلی ما از دیجیتال مارکتینگ هستند.

۳۹- روانشناسی تبدیل

درصد بازدیدکنندگانی که در سایت اقدام به انجام یک عمل می‏‌کنند، نسبت به کل بازدیدکنندگان را نرخ تبدیل می‏‌گویند. فاکتور‏های زیادی در این مورد موثر هستند. اما وجود انگیزه از اهمیت بالاتری نسبت به بقیه عامل برخوردار است. در مقابل انگیزه (Motivation) که بر اثر مواردی همچون محتوای متقاعد کننده، رابط کاربری ساده، طراحی قوی و زیبا، اعتماد و … به وجود می‌‏آید؛ اصطحکاک (Friction) قرار دارد که بر اثر محتوای ضعیف، پاسخ‏گو نبودن سایت، رابط کاربری نامناسب و سردرگمی، عدم وجود اعتماد و … ایجاد می‏‌شود و سبب کاهش انگیزه بازدیدکننده برای انجام اقدام است.

۴۰- راهنمای کاربر برای اقدام به عمل (CTA)

برای آن‏‌که بازدیدکننده اقدام به عمل (Call To Action) کند. در ابتدا باید نیازهای اطلاعاتی (سوالات) آن را بشناسید و با برآورده کردن آن‏ها (پاسخ‏‌دهی)، انتظاراتی که در ذهن دارد را برطرف کنید. سپس دلایلی را ذکر کنید که بهتر بتواند پاسخ‏‌های شما را باور کند (مخاطب شما شود). در انتها یک مسیر روشن برای انجام عمل به آن ارائه دهید (اکشن). نمودار زیر نمایش بصری توضیحات این چهار مرحله شرح داده شده، است.

۴۱- طراحی صفحه اصلی (مرتبط با کسب‌و‌کار)

هر بازدید در اینترنت با یک سوال مشترک شروع می‌‏شود: آیا من در جای درستی هستم؟

بعضی از صفحات وب به این سوال سریعا پاسخ می‌‏دهند. اما دیگر صفحات نه. شکل زیر مقایسه دو صفحه اصلی از سایت را نشان می‏‌دهد که مشخص کرده چه عواملی باعث فهم بهتر موضوع صفحه یا سردرگمی بازدید کننده می‏‌شوند. این موارد، تاثیر بسیاری بر روی رتبه صفحه و تعامل بازدیدکنندگان می‌‏گذارند.

۴۲- ۱۳ نکته در طراحی صفحه وب

پس از آن‏‌که بازدیدکننده وارد سایت شد و دکمه برگشت را نزد. حال نوبت فروش خدمات یا محصولاتتان است. بهترین سرویس دهنده‌‏های وب از مکالمه‏‌های فروش تقلید می‏‌کنند. آن‏ها از مراحل سوال، پاسخ، شواهد و اقدام به عمل استفاده می‌‏کنند. اما موارد دیگری نیز وجود دارند که در طراحی صفحه وب مهم تلقی می‏‌شوند؛ آیا برای موتور جستجو بهینه است؟ آیا از هویت بصری مناسبی برخوردار است؟ و …

شکل زیر یک چک لیست برای سنجش صفحه سرویس دهنده‏‌های وب است.

۴۳- آناتومی بیانیه عالی

بیانیه‌‏ها، شواهد عالی و تاثیرگذاری در بازاریابی هستند. روش زیادی برای استفاده از آن‏ها وجود دارد. بعد از ۲۰ سال سابقه ساخت وب‏‌سایت آنچه آموخته‌‏ایم؛ این است که هر بیانیه شامل لوگو، عنوان، عکس و… است. در شکل زیر نمونه‏‌ای از یک گواهی‏نامه خوب برای سئو نمایش داده شده است که شامل کلمات کلیدی مناسب است.

۴۴- تاثیرگذاری بصری و رنگی

هر صفحه وب دارای سلسه مراتب بصری است. استفاده از ترکیب‏‌های رنگی یکی از روش‏‌های قدرتمند برای هدایت چشم مخاطبین، در صفحه سایت است. کنتراست‏‌های مختلف بصری، تاثیرگذاری‏‌های متفاوتی ایجاد می‏‌کنند. در شکل زیر، رنگ‌‏هایی که در طرف متضاد دیگر چرخه رنگ قرار گرفته‌‏اند؛ بیشترین کنتراست را باهم دارند. طراحان می‏توانند از این تضادها برای جلب توجه مخاطب به پیام کلیدی یا دعوت به عمل استفاده کنند.

۴۵- قوانین سلسه مراتب بصری

علاوه بر رنگ، موارد دیگری وجود دارند که تعیین می‌‏کنند؛ بازدید کننده به کجا نگاه کند. موقعیت، اندازه، فضای خالی، قسمت‌‏های برجسته‌‏تر سه بعدی، تصاویر متحرک و … باعث می‏‌شوند که اولویت دیده شدن اجزا صفحه از نظر بازدیدکنند‏گان یکسان نباشد.

۴۶- استانداردهای طراحی وب

کدام ویژگی‏‌ها در طراحی وب‏‌سایت‏ استاندارد هستند؟ کدام یک از آن‏ها بسیار رایج هستند؟ با یک جستجو کوچک، می‌‏توان متوجه شد که چه ویژگی‏‌هایی بیشتر یا کمتر متداول هستند. برای مثال سرچ باکس در تمامی وب‏‌سایت‏‌ها وجود دارد.

نمودار زیر چند ویژگی استاندارد در طراحی سایت از ۵۰ وب‏سایت بازاریابی را مورد بررسی قرار داده است.

۴۷- وادار کردن مخاطبین به عمل (Call To Action)

وجود چهره‌‏ها در وب‏‌سایت باعث جلب توجه و مردمی‏‌تر شدن آن می‏‌شود. زمانی که در داخل باکس CTA یک چهره قرار می‎‏گیرد؛ حس بهتری برای برقراری ارتباط ایجاد می‌‏کند و نرخ کلیک برای اقدام را بالا می‌‏برد. این تصویر، تفاوت را به صورت واضحی نشان می‏‌دهد.

نمودارهای گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

دست آورد آخر ما از نمودارهای بازاریابی محتوا در مورد ارزیابی است. تجزیه و تحلیل می‏‌تواند برای خواننده دلهره آور باشد. اما تصویرسازی آن‏ها باعث می‏‌شوند؛ نکته‌ها بهتر در ذهن شکل بگیرند و مهارت خواننده بالا برود. به بیان دیگر سخت، آسان شود.

۴۸- نحوهء عملکرد گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

همه چیز مربوط به فعالیت کوکی‌‏ها و جاوا اسکریپت است. زمانی که جزئیات این اعمال را متوجه شدید، بسیاری از محدودیت‌‏ها، فعالیت‌‏ها و ایرادهای گوگل آنالیتیکس را خواهید فهمید. نمودار بازاریابی محتوا زیر خلاصه مختصری از عملکرد گوگل آنالیتیکس را نشان داده است.

۴۹- کلیک‌‏هایی که در گوگل آنالیتیکس مهم نیستند

گوگل آنالیتیکس به طور پیش فرض، هر بازدیدکننده‌‏ای را در صفحه وب ردیابی می‏‌کند. بارگذاری صفحه، کلیک‎‏ها و … همگی ثبت می‏‌شوند. اما اقداماتی که مورد توجه قرار نمی‌‏گیرند؛ کدامند؟ برای مثال، لینک‏‌های داخل صفحه که شما را از بالا به پایین هدایت می‏‌کنند؛ ضبط نمی‌شوند. در این تصویر شما لیستی از اقدامات را مشاهده می‏‌کنید که توسط گوگل آنالیتیکس مورد توجه قرار نمی‌‏گیرند.

۵۰- چگونه با استفاده از داده‌‏ها، باعث ایجاد تصمیم بازاریابی شویم؟

تفاوت بسیار زیادی میان گزارش‏‌گیری و آنالیز (تجزیه و تحلیل) وجود دارد. گزارش‌‏ها تاثیر مستقیمی بر روی بازاریابی شما ندارند و تنها بخشی از کارهای شما هستند که برای نظارت بیشتر باید انجام شود. سپس این آنالیز است که برای یافتن بینش بیشتر و آزمون فرضیه‌‏های بازاریابی، به کمک شما می‌‏آید. آنالیتیکس یک ابزار برای تصمیم‏‌گیری و راهنمایی اقدامات شماست. اگر از این ابزار برای تصمیم‏‌گیری‏های بازاریابی استفاده نمی‏‌کنید؛ سخت در اشتباهید.

۵۱- ابزار مورد استفاده برای بازاریابی

آنالیز کردن تنها روش برای بالارفتن بینش شما نسبت به بازاریابی نیست.

 • تست A/B یک روش خوب و واقع‏‌بینانه است. به دلیل اینکه بازدیدکنندگان در متن مطالب و طراحی شما هستند و زمان به عنوان یک متغییر در نظر گرفته نمی‏‌شود.
 • آنالیتیکس بازاریابی (GA) یکی دیگر از گزینه‏‌های خوب به حساب می‏‌آید. این روش یک تست یا آزمون نیست؛ اما رفتار بازدیدکنندگان را روی سایت شما مورد بررسی قرار می‏‌دهد.
 • روش بهترین تمرین‏‌های صنعتی مفید خواهد بود زمانی که شما هیچ داده‌‏ای از خودتان نداشته باشید. شما می‏‌توانید؛ فرضیه‏‌های خود را اجرا کنید. اما این روش زمانی موثرتر خواهد بود که شما با استفاده از داده‌‏های خودتان تصمیم‏‌گیری کنید.
 • استفاده از نظر شخصی خود، ریسکی‏‌ترین روش است. شما در این روش به الهاماتی که به ذهنتان می‌‏رسد؛ تکیه کردید. اما حتما برای اعتبار سنجی آن از داده‌‏هایتان استفاده کنید.

نمودار کیفیت داده‏‌های بازاریابی به شرح شکل زیر می‌‏باشد.

۵۲- ۱۲روش تحقیق بازار

گوگل آنالیتیکس تنها راه برای تحقیق بازار نیست. در واقع این ابزار یکی از روش‏‌های آنالیز است. در ادامه چند مثال از روش‌‏های تحقیق بازار مطرح شده است:

 • بررسی کیفیت داده‌‏ها، افرادی که سوالات و سلسه داستان‏‌های شما را دنبال می‌‏کنند؛ می‏‌توانند بینش خوبی نسبت به مطالبی که می‌‏خواهید منتشر کنید به شما بدهند.
 • ردیابی مطالب دیده شده به شما نشان می‏‌دهد که نگاه مخاطبان به چه مطالبی جلب می‌‏شود. منظور بررسی فراتر از کلیک کردن یا اسکرول کردن صفحه است.
 • بررسی‌‏ها می‏‌تواند افرادی که کاربر و مشتری شما نیستند را شناسایی کنند و شما با استفاده از آن‏ها به درستی نیازهای مشتریان بالقوه را تامین کنید.

در تصویر زیر ۱۲ روش برای تحقیق در مورد رفتار کاربر نشان داده شده است.

۵۳- متوسط نرخ پرش وب‏‌سایت (بر اساس ترافیک ورودی)

آیا تابحال فکر کردید که نرخ پرش (Bounce rate) خوب چه مقدار است؟ ما بیش از ۵۰۰ اکانت در گوگل آنالیتیکس را مورد بررسی قرار دادیم و میانگین نرخ پرش برای هر وب سایت ۶۱% بود. اگر ترافیک ارگانیک سایت‏‌ها را مورد بررسی قرار دهید؛ کمترین میزان متوسط پرش را دارد و ترافیکی که از جای دیگر به ما ارجاع می‌‏شود؛ بیشترین نرخ پرش را دارد.

۵۴- متوسط نرخ پرش وب‏سایت‌‏ها (بر اساس حوزه کاری)

نرخ پرش در صنعت‏‌های مختلف، متفاوت است. در سایت‌‏های بازاریابی و رسانه‏‏‌ای این نرخ بسیار بالاست و جای تعجب هم ندارد. زیرا این سایت‌‏ها اغلب دارای وبلاگ‌‏ها و مقالات زیادی هستند و بازدید کننده‏ای که وارد صفحه مقاله می‏‌شود؛ هدفی جز مطالعه آن ندارد و کمتر ترجیح می‏‌دهد که به صفحات دیگر سایت برود.

۵۵- بازاریابی محتوایی داده محور

در تصویر زیر ما برخی از نمودارهای آنالیتیکس را خلاصه کردیم. به عبارتی می‌‏توان گفت این یک نمونه از چگونگی استفاده از تجزیه و تحلیل برای بازاریابی بهتر است. صفحات مختلف، فرصت‏‌های متفاوتی برای توسعه ایجاد می‏‌کنند و می‏‌توان گفت، این فرصت‏‌ها هستند که انتظار می‏‌کشند تا توسط ابزارهای آنالیز کشف شوند.

قدرت نمودارها در فهم بازاریابی محتوا

باید این مورد را قبول کنیم که تصاویر به طرز شگفت انگیزی قدرتمند هستند و مزایای خوبی نسبت به متن دارند. تصاویر بیشتر  از متن به چشم می‌‏آیند و نکته جذاب توجه این است که تصاویر تا ۶۰۰ برابر سریع‏تر در ذهن پردازش می‏‌شوند. بنابراین می‌‏توان گفت، نمودارها به طور منحصر به فردی، قادر به ساده کردن موضوعات پیچیده هستند. دلیل استفاده از نمودارهای بازاریابی محتوا در این مقاله دقیقا همین است.  به عبارتی، این مقاله یک کتاب مصور برای بازاریابی محتواست.


مرجع مقاله:

 • متن مقاله «نمودارهای بازاریابی محتوا» توسط اندی کرستودینا (Andy Crestodina) بنیان‎‌گذار و مدیر ارشد بازاریابی شرکت اوربیت مدیا (Orbit Media) نوشته شده. کرستودینا سخنران بین‌المللی و نویسنده کتاب «شیمی محتوا: راهنمای مصور بازاریابی محتوا» است.
 • تمامی نمودارهای مقاله توسط جانتزن لوزا (Jantzen Loza) عکاس، طراح وب و یکی از پوزیشن‌های کلیدی بازاریابی اوربیت مدیا طراحی شده است.